Katedra Intermediów Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie organizuje sesję naukową Interfejsy sztuki. Interfejs ma tu podobne znaczenie jak u Manovicha – interfejs kultury coś, co pozwala osobie na komunikację z zasobami sztuki, tak w planie tworzenia jak i odbioru czy uczestnictwa. Organizatorów będą interesować mechanizmy: dostępu, społecznej wymiany i przetwarzania informacji o sztuce, czyli odpowiedź na pytanie: w jaki sposób dzisiaj kontaktujemy się ze sztuką?
Oczekiwanym terenem rozważań są zatem nie tyle dzieła sztuki, ich forma, wartości estetyczne czy artystyczne, co raczej ich funkcjonowanie, zasięg i użytek społeczny.
W tym sensie interfejsy mogą być rozumiane jako:
– sposoby łączności miedzy użytkownikiem a danymi kulturowymi (danymi sztuki, artefaktami).
– sposoby przenikania sztuki w życie codzienne.
– techniki transformacji sztuki: redefiniujące jej funkcje, jak np. odchodzenie od tworzenia oryginałów i przechodzenie do przetwarzania zastanych zasobów kultury (kultura jako baza danych).
– edukacja – w paradygmacie medialnym, w którą wchodzi sztuka.
Sesja przeznaczona jest dla: artystów, estetyków, socjologów, pedagogów, teoretyków i praktyków informacji, mediów masowych.
Skierowana jest głównie do kadry naukowej wyższych uczelni artystycznych i uniwersyteckiej, ale również instytucji: kultury, informacji, mediów masowych.
Sesja powinna dostarczyć również wiedzy:
– jak środowiska twórcze, artystyczne i naukowe postrzegają dostęp do sztuki aktualnej w dobie medialnej?
– jak przemiany technologiczne wpływają na metodykę edukacji dla sztuki?
Kwalifikacja do udziału w sesji odbywać się będzie na podstawie nadesłanych jedno-stronnicowych abstraktów w formacie Word, szkicujących problemy, które uczestnik chciałby przedstawić w czasie sesji.
Zakwalifikowani autorzy podczas sesji dokonają prezentacji problemu, które nie powinny być dłuższe niż 15 – 20 minut.
Materiały z sesji zostaną wydane w formie książki z DVD. Publikacja zostanie wydana przez wydawnictwo Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w 2008 roku, po uprzednim zaopiniowaniu zawartości przez dwóch niezależnych recenzentów.
Nadsyłanie zgłoszeń do 20 października 2007 roku.
Sesja planowana jest w dniach: 7, 8, 9 grudnia 2007 roku.