Najnowsza wystawa w warszawskiej Kordegardzie poświęcona jest problemowi ruchu rowerowego w mieście, tropi też motywy rowerowe w twórczości współczesnych artystów, badając czy ich podejście podobne jest optymistycznej wizji futurystów, dla których rower był symbolem postępu i nowoczesności.
Część ekspozycji pokazuje projekty (w formie plansz i modeli) zgłoszone do konkursu dla studentów pod hasłem Rower w mieście – zorganizowanego przez Wydział Estetyki Przestrzeni Publicznej Miasta Stołecznego Warszawy i Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Wybrano na wystawę w Kordegardzie prace nagrodzone, wyróżnione oraz najciekawsze projekty. Są wśród nich propozycje sygnalizacji ostrzegającej automobilistów o nadjeżdżającym rowerze, prototyp osobistej apteczki rowerowej, specjalne ławki z miejscem parkingowym dla rowerów, projekty rowerów miejskich, czy symulator jazdy rowerem, który ma przekonać nieprzekonanych jeszcze cyklistów.
W drugiej części, prezentującej artystów wizualnych, pokazany będzie Upadek II Basa Jana Adera – holenderskiego konceptualisty i performera, najnowszy film Shauna Gladwella – australijskiego artysty znanego z mistrzowskiego wykorzystywania elementów kultury ulicznej do tworzenia dzieł o dużej sile poetyckiego wyrazu. Jego film Kaligrafia i Slowoburn ukazuje akrobatyczne ewolucje mistrza jazdy na rowerze BMX – Jeonga Kyu-Tae, wykonywane na tle ściany pokrytej dalekowschodnimi kaligrafiami. Język rowerowych akrobacji staje się w tym dziele abstrakcyjnym znakiem podobnym do tego zapisanego na papierze. Paweł Kruk, na co dzień zdeklarowany rowerzysta, stworzył na wystawę w Kordegardzie nową pracę – wanitatywną kompozycję, powstałą z napisów z łańcuchów porzuconych w Nowym Jorku rowerów. Podobnie refleksyjny charakter ma Cień połamanego roweru namalowany na ścianie przez Janka Simona. Robert Kuśmirowski – artysta, który w przeszłości trenował kolarstwo, przygotował performans wyczynowy – jazdę w specjalnie przygotowanym stroju na przyrządzie treningowym dla kolaży z Grupy Langa. Jego prezentację uzupełniają fotografie dokumentujące wcześniejszy rowerowy projekt artysty – przejazd na starym rowerze z Paryża przez Luksemburg do Lipska, przygotowany we współpracy z Galerie für Zeitgenössische Kunst w Lipsku w 2003 roku. Mariusz Woszczyński, w charakterystycznej dla siebie komiksowo-malarskiej manierze, zobrazował przyjemności wynikające z przemieszczania się na rowerze w pejzażu wiejskim i miejskim, a także możliwe w takiej sytuacji wypadki – na przykład zderzenie kolarza z piłkarzem.
Kurator Magda Kardasz
Wernisaż: 16 lipca o godz. 19
Wystawa czynna: 17.07–2.09.2007
Galeria Kordegarda
Krakowskie Przedmieście 15/17, Warszawa