W Warszawie zostanie otwarta wystawa fotografii Stefana Szczygła. Artysta urodził się w Warszawie w 1961 roku, jest twórcą multimedialnym, absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Düsseldorfie w latach 1984 – 1992. Studiował w klasie fotografii artystycznej prof. Bernda Bechera oraz w klasie film/wideo prof. Nam June Paika.
Stefan Szczygieł od kilku lat dokumentuje przedmioty codziennego użytku w ogromnym zbliżeniu. Powiększenia sięgają nawet do 200 razy. Chociaż przedmioty te są zwyczajne, niekiedy z trudem je rozpoznajemy. Stara zapalniczka staje się częścią zatopionego w oceanie statku, odkryty mechanizm małego zegarka urasta do mega-industrialnego obiektu, a mała papierośnica wygląda jak pojazd kosmiczny. Artysta stosuje własną technikę wykonywania zdjęć o bardzo wysokiej rozdzielczości rzędu 250-350 milionów pixeli.
Fotografie Szczygła podkreślają atrakcyjność fotografowanych obiektów, ujawniają odkładanie się czasu, i nie zacierają śladów środowiska, jak mówi sam autor. Są dokumentem pewnych sfer życia, pomysłowości, kunsztu technicznego czy dobrego gustu (lub jego braku). Uwidaczniając rysy, zadrapania, ślady intensywnego zużycia fotografowanych rzeczy artysta pozwala dostrzec prawdę i manifestuje swój podziw dla tych, którzy je stworzyli. W takim zapisie utrwala się ciągłe dążenie do interpretacji świata poprzez zobaczenie czegoś niedostrzegalnego.
Otwarcie wystawy: poniedziałek 30 lipca, godz. 18.00
Wystawa czynna do 9.09
CSW Zamek Ujazdowski