Wielkie Party [La Boum], które urządzono dla uczczenia kilku naszych współczesnych twórców, różniło się zarówno od wcześniejszych jak i późniejszych tym, że wymagało pewnego wysiłku w doborze stroju – niekoniecznie wyszukanej garderoby, często jednak mozolnego zestawiania odpowiednich dodatków i akcesoriów. Dla wielu było to niezwykle trudne, ponieważ z nadmiaru gotowych modeli […] musieli wyłuskać wzorce najbardziej wiarygodne dla nonkonformizmu, z kolei wzorce już zużyte znajdowały swój wydźwięk w kolejnych żurnalach kulturalnych. Kto chciał temu zapobiec, musiał zdać się na swoją powściągliwość lub dać wyraz swojej idiosynkrazji dla dyktatury mody. W ten właśnie sposób doszło do swoistej cichej zmowy pomiędzy niezróżnicowanymi i ekscentrykami, co samo w sobie, spoglądając wstecz, jest tak znamienne dla owych lat, że zarówno swoista niefrasobliwość jak i ekstaza mogły zostać z powodzeniem złagodzone.
Andreas van Dühren, Kleine Bedenken, La Boum I und II
Powyższy cytat, który został wyjęty z katalogu wystawy La Boum I und II, opisuje typowe dla lat 80. poszukiwania współczesnej formy wyrazu dla własnej osobowości. La Boum III jest kontynuacją tego projektu w całkowicie nowej przestrzeni w polskich miastach. Artyści w nim uczestniczący w większości należą do generacji, która w latach 80. była w wieku nastoletnim. Obecnie wielu z nich żyje i tworzy niezależnie w Berlinie. La Boum III jednoczy te często zwieńczone sukcesem stanowiska na wystawie odzwierciedlającej przekrój niemieckiej sztuki.
Sam pomysł prezentacji w Polsce jest nietypową – przestrzennie oraz chronologicznie – próbą zainicjowania wydarzenia artystycznego w dwóch miastach w tym samym czasie. Jej koncepcja nawiązuje do instalacji Metro-Net World Connection Martina Kippenbergera, czyli zróżnicowanych formalnie stacji metra rozlokowanych w różnych częściach świata, łączących wirtualnym tunelem ludzi na różnych kontynentach. Aby obejrzeć całą wystawę należy odbyć podróż po wszystkich jej stacjach.
Wystawie towarzyszy katalog oraz zaproszenia, na których znajdują się mapy miast z naniesionymi miejscami wystawy.
Kurator: Robert Crotla
Otwarcie: 25.07.2007 godz. 19.00, wystawa trwa do 31.07.2007