8 września w Galerii Foto-Medium-Art zostanie otwarta wystawa Happy Birthday. Ekspozycja prac Wincentego Dunikowskiego-Duniko jest pierwszą od 12 lat indywidualną prezentacją dzieł artysty w Krakowie.
W ramach wystawy zaprezentowany jest wybór charakterystycznych prac z okresu od lat siedemdziesiątych XX wieku do dnia dzisiejszego. Wczesny cykl Moment Art reprezentuje m. in. praca Hammering Artist (1976). Kolejna dekada twórczości zasygnalizowana jest obiektami z serii Ready For Use (1980) oraz New”New” Revolution (1985), w których artysta porusza szeroką problematykę zakorzenioną w aspektach współczesnej cywilizacji. Z kolei lata dziewięćdziesiąte w poszukiwaniach Duniko obrazuje, realizowana od 1992 roku, seria Point of No Return. Dopełnieniem wystawy jest instalacja – obiekt Art Playing Table (1976/95) z cyklu Program bieżący, którego idea sięga lat 70-tych (moim najlepszym video jest program bieżący, 1974). Cykl ten wystawiany był początkowo podobnie jak i inne serie, w tym Projekcje (1973/4), w formie rysunków, projektów i grafik, a ich realizacje powstają do dzisiaj.
Wincenty Dunikowski-Duniko urodził się w 1947 roku. W 1974 roku ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Aktualnie mieszka i pracuje w Bonn, Berlinie i Krakowie. Eksperymenty Duniko sięgają korzeniami przemian artystycznych zapoczątkowanych przez doświadczenia sztuki pojęciowej. Interdyscyplinarną działalność artysty można podzielić na dwa obszary. W pierwszym koncentruje się na problemie rozwoju formy, integrując niemal wszystkie sposoby realizacji – crossover było jego praktyką artystyczna na długo zanim powstał ten termin. Lejtmotywem artysty jest slogan
I am always changing (1972) i rozbudowana teoria Siła koncepcji – Energia sztuki (1972/3). Drugi obszar związany jest z poszerzeniem pojęcia sztuki. Intelektualnym poszukiwaniom zazwyczaj towarzyszą syndromy różnie rozumianego buntu, które wyrażają się w manifeście to be is to be against (1973) – określano go nieraz „anarchista bez powodu”.
Artysta zdobył międzynarodowe uznanie już w połowie lat 70-tych za cykle prac Klasery, Albumy (1971), Projekcje (1973/4) oraz Moment Art (1976), wielokrotnie nagradzane na prestiżowych wystawach w kraju i za granicą. Brał udział w wystawach awangardy polskiej lat 70-tych. W latach 80-tych i 90-tych koncentrował się głównie na instalacjach i obiektach ze wspomnianych serii Ready for Use i Program bieżący, które wystawiał m.in. w Kassel, Heidelbergu, Mulhous, Berlinie, Ludwigshafen, Orońsku, Warszawie i Melbourne. Przełom XX i XXI wieku minął pod znakiem wystaw retrospektywnych, do których artysta włączył cykle z lat 80-tych i 90-tych (w Krakowie, Heidelbergu i Orońsku).
Prace Wincentego Dunikowskiego-Duniko znajdują się w wielu kolekcjach, m. in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, Nationalgalerie w Berlinie, Schering Kunstverein w Berlinie, Bank of America w San Francisco, Moderna Galerija w Ljubljanie, Museum of the Southwest w Midland i innych.
Wernisaż wystawy odbędzie się 8 września 2007 roku o godzinie 18.
Ekspozycję można oglądać do 31 października 2007 roku
Materiały prasowe można pobrać pod adresem
http://foto-medium-art.com/prasa/wincenty-dunikowski-duniko-happy-birthday/download/
Galeria Foto-Medium-Art
ul. Karmelicka 28/12, 31-128 Kraków
tel. + 48 (012) 429 14 91
fax. + 48 (012) 429 14 91
info@foto-medium-art.com
foto-medium-art.com
Godziny otwarcia galerii:
wtorek – piątek od 14 do 19
sobota od 14 do 18