Galeria to miejsce szczególnego skupienia, intelektualnej zadumy, stawiania istotnych pytań egzystencjalnych, dialogu ze światem i samym sobą. Obecność w galerii to jedna z możliwości spotkania się ze sztuką, poznania własnej wrażliwości w kontakcie z dziełem nasyconym odczuciem, intuicją i mądrością artysty. Galeria AT zawsze kultywowała tego typu podejście do swojej roli publicznej i odpowiedzialnego traktowania ludzi, którzy chcą uczestniczyć w proponowanych przez nią wydarzeniach artystycznych. W tym kontekście trzeba nadmienić, że Galeria AT przy konstruowaniu programu kolejnych wystaw nie ulegała czasowo obowiązującym modom lub trendom w sztuce (w które często wpisują się artyści), dość szybko przemijających i nie stanowiących dla partycypowania w sztuce istotnych wartości poznawczych. Galeria, a w szczególności galeria o autorskiej specyfice, to przestrzeń o określonych i istotnych preferencjach oraz szczególnej odpowiedzialności; gdzie sens wolności wewnętrznej nabiera znaczenia wyjątkowego, gdyż wiąże się z personalnym i autentycznym doświadczeniem siebie w kontekście duchowej tajemnicy, jaką jest nieograniczona w swojej ontologii i znaczeniu, Sztuka.
Galeria AT działa od 1982 roku przy ASP w Poznaniu i wystawiała prace wielu znanych i cenionych artystów z kraju i zagranicy m.in. tj. Stefan Wojnecki, Jarosław Kozłowski, Jerzy Kałucki, Koji Kamoji, Andrzej Szewczyk, Izabella Gustowska, Marek Kijewski, Mikołaj Smoczyński, Mariusz Kruk, Andrzej Pepłoński, Piotr Kurka, Marcin Berdyszak, Hanna Łuczak, Leszek Knaflewski, Dominik Lejman, Ryszard Ługowski, Grzegorz Klaman, Cezary Staniszewski, Waldemar Petryk, Emmett Williams, Ann Noël, Udo Idelberger, BKH Gutmann, Bente Stokke, Sef Peeters, Kurt Johannessen, Dan Senn, Inge Mahn, Eberhard Bosslet, Jaap Blonk, Otmar Sattel, Ralf Samens, oraz prezentowała dzieła artystów, których galeria zapraszała na starcie ich aktywności twórczej m.in. tj. Joanna Adamczewska, Piotr Postaremczak, Wojciech Kujawski, Cezary Ostrowski, Jan Gryka, Zbigniew Taszycki, Waldemar Kremser, Krzysztof Sołowiej, Andrzej Syska, Jacek Jagielski, Wojciech Łazarczyk, Agata Michowska, Jerzy Hejnowicz, Marek Wasilewski, Anna Tyczyńska, Joanna Hoffmann, Małgorzata Gryglicka, Przemysław Jasielski, Robert Szczerbowski, Rafał Jakubowicz, Jakub Bąkowski, Marek Glinkowski i wielu innych. Niektórzy z nich powracali kilkakrotnie do galerii z nowymi wystawami i to stanowi w jakimś sensie przyjętą przez AT zasadę. Tradycją galerii jest także organizowanie pokazów poza Poznaniem, w innych salach wystawowych, artystów szczególnie związanych z Galerią AT, np. w Lublinie, Szczecinie, Wrocławiu, Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Tallinie czy Berlinie. Przyświecał tym pokazom za każdym razem ważny aspekt promocyjny i jednocześnie była to możliwość konfrontacji wartości kumulujących się w preferencjach artystycznych galerii. Jak dotąd Galeria AT, przez 25-lat istnienia, zaprezentowała ponad 120 artystów z Polski i zagranicy (z Anglii, Białorusi, Szkocji, Niemiec, Norwegii, Danii, Holandii, Estonii, USA) i zawsze kolejna wystawa, spotkanie z nowym artystą, jest unikalnym wydarzeniem, wzbogacającym wypracowaną przez galerię atmosferę i walory merytoryczne prezentowanej sztuki.
Wystawa BLISKO / DALEKO jest próbą podsumowania dotychczasowej działalności Galerii AT, odnosi się zarówno do przeszłości jak i do dnia dzisiejszego sztuki; prezentuje 22 artystów, którzy w przeszłości wystawiali indywidualnie swoje prace trzy i więcej razy w przestrzeni galerii i w jakimś sensie stanowili o programowym profilu tego miejsca. Wystawie będzie towarzyszył katalog.
kurator wystawy: Tomasz Wilmański
Joanna Adamczewska, Jerzy Hejnowicz, Jacek Jagielski, Leszek Knaflewski, Waldemar Kremser, Wojciech Kujawski, Piotr Kurka, Wojciech Łazarczyk, Hanna Łuczak, Ryszard Ługowski, Agata Michowska, Cezary Ostrowski, Andrzej Pepłoński, Waldemar Petryk, Piotr Postaremczak, Ralf Samens, Otmar Sattel, Krzysztof Sołowiej, Cezary Staniszewski, Andrzej Syska, Zbigniew Taszycki, Tomasz Wilmański
otwarcie wystawy 10.12.2007 o godz. 18.00
GALERIA AT
ul. Solna 4, Poznań
Akademia Sztuk Pięknych