W niedzielę 3 lutego o godzinie 19 w TR w Warszawie odbędzie się podwójny koncert. Zagrają Kapela ze wsi Warszawa oraz gwinejski kwartet Ba Cissoko.
Kapela ze wsi Warszawa istnieje od 1997 roku. Na jej repertuar składają się awangardowe interpretacje ludowych melodii tanecznych, tańców, ballad i wiejskich pieśni, wykonywane z wykorzystaniem archaicznych instrumentów i tzw. białego głosu. Mimo wierności tradycyjnym technikom gry i śpiewu pełne inwencji wykonania dawnych utworów brzmią zaskakująco nowocześnie i są w pełni zrozumiałe dla współczesnego odbiorcy.
Debiutancki album Kapeli, Hop Sa Sa, został nagrany na żywo w Studio Polskiego Radia, a słuchacze Trójki uznali go za najlepsze wydawnictwo folkowe 1998 roku. W 2001 roku zespół wydał album „Wiosna Ludu”, wznowiony w Niemczech przez prestiżowe wydawnictwo etno/world music Jaro i amerykańskie Harmonia Mundi/World Village. Album ten w roku 2003 otrzymał przyznaną przez Europejską Unię Radiową nagrodę Grand Prix na festiwalu International Competition of Folk Music Recordings za najlepsze nagranie muzyki folk. W roku 2004 Radio BBC3 wyróżniło grupę nagrodą Awards for World Music w kategorii „nowy artysta”.
W 2005 roku ukazała się trzecia płyta formacji, zatytułowana „Wykorzenienie”. Album miał swoją premierę we wszystkich państwach Unii Europejskiej, USA, Kanadzie i Japonii. W Niemczech płyta „Wykorzenienie” została uznana przez miesięcznik „Stereo” za jedną z trzech najlepszych płyt tego roku w kategorii „muzyka zagraniczna”.
W 2006 roku KZWW otrzymała „Fryderyka” za najlepszy album folk/etno, a w 2007 roku – Machinera, nagrodę pisma „Machina”, jako najlepszy zespół. Brytyjska telewizja BBC4 w ramach cyklu „European Roots” zrealizowała i wyemitowała film Warsaw Village Band – Journey.
Działalność Kapeli nie skupia się wyłącznie na muzyce, ale również na próbach ocalenia tego, co zostało skazane na zapomnienie, a może wzbogacać współczesną kulturę. Członków grupy pasjonuje podróżowanie do małych wiosek i odwiedzanie tradycyjnych muzykantów. Ich opowiadania o odchodzących zwyczajach są dla muzyków podstawą i główną inspiracją do dalszej pracy.
Obecnie grupa pracuje nad nową płytą „Infinity – Nieskończoność”, stworzoną według konceptu duetu Mai Kleszcz i Wojtka Krzaka (IncarNations team) oraz planuje wydanie płyty z remixami utworów z „Wykorzenienia”.
Ba Cissoko to gwinejski kwartet prezentujący muzykę nawiązującą do afrykańskich korzeni. Płyta „Sabolan” wydana w 2003 roku przez wytwórnię płytową Marabi spowodowała, że zespół stał się w ostatnim czasie jednym ze znaczących zjawisk muzycznych z regionu Zachodniej Afryki. Jego piosenki łączące tradycyjny styl śpiewania z kaskadową perkusją, funkową linią basu i kombinacją brzmienia dwóch basów afrykańskich nawiązują do tradycji muzyków soulowych grających na instrumentach 21-strunowych. W 2006 roku ukazała się druga płyta Ba Cissoko: „Electric Griot Land”.
TR Warszawa, ul. Marszałkowska 8