Projekt Bartosza Frąckowiaka (dramaturga współpracującego z reżyserami młodego pokolenia: Wiktorem Rubinem i Agnieszką Olsten) z pogranicza wykładów i performansu, teorii i działań artystycznych. W cyklu sześciu spotkań (od stycznia do czerwca) autor przeanalizuje różne rodzaje performansów, których jesteśmy świadkami lub uczestnikami w różnych sytuacjach miejskich. Pierwsze trzy wykłady będą dotyczyć przestrzeni Warszawy funkcjonującej jako scena performansów władzy i krytyki władzy (analiza technik teatralnych i performasowych stosowanych przez polityków w celach propagandowych, strategii krytycznych przyjmowanych w czasie takich wydarzeń, jak Białe Miasteczko, Manifa, szczyt alerglobalistyczny, Parada Równości, demonstracje i manifestacje). Kolejne spotkania poświęcone będą analizie performansów rozrywki i zabawy (Warsaw Night Fever), życia codziennego (Miasto, Kapitał, Religia), performansu architektury i miejsca.
Projektowi towarzyszyć będą projekcje, akcje artystyczne oraz strona internetowa poświęcona performatyce miejskiej (szczegóły już niedługo). Spotkania odbywają się co miesiąc w różnych miejscach Warszawy.
Bartosz Frąckowiak studiował na Międzywydziałowych Indywidualnych Studiach Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim i w Akademii Artes Liberales. Trzykrotny stypendysta Ministra Edukacji Narodowej.
Autor tekstów poświęconych teatrowi i pokrewnym dziedzinom sztuki, które publikował w Didaskaliach, Obiegu i Teatrze. Pracował jako dramaturg spektakli: Tramwaj zwany pożądaniem Tennesee Williama, Przebudzenie wiosny Franka Wedekinda i Drugie zabicie psa Marka Hłaski (Teatr Polski im. Konieczki w Bydgoszczy), Terrordrom Breslau Tima Staffela w Teatrze Polskim we Wrocławiu, Lilla Weneda Juliusza Słowackiego w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Obecnie pracuje z Agnieszka Olsten nad Otellem Wiliama Szekspira w Teatrze Narodowym. Interesuje się nowymi mediami, antropologią i filozofią kultury.
31 stycznia 2008, godz. 19.00
Instytut Cafe
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego
Al. Ujazdowskie 6, Warszawa