W poniedziałek, 4 lutego Mirosław Filonik rozpoczął prace przy nowej instalacji świetlnej w klubie Aquarium w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej. W piątek 8 lutego o godz. 18 artysta planuje inaugurację instalacji – włączy świetlówki, które rozbłysną z mocą 5 kilowatów.
Instalacja w cyklu Daylight System nosi nazwę Wdech – Wydech. Jest to nawiązanie do zasady pranayamy, czyli zasady głębokiego oddechu, stosowanej w ćwiczeniach jogi.
Mirosław Filonik dedykuje swą najnowszą pracę znakomitemu kompozytorowi i muzykowi, znanemu pianiście jazzowemu Sławomirowi Kulpowiczowi, swojemu przyjacielowi, który wielokrotnie tworzył dźwięk do jego instalacji świetlnych.
– Sławek trenuje pranayamę nawet w czasie swojej choroby. Dlatego chciałbym to powtórzenie zaznaczyć na obiekcie. Sławek miał w klubie Aquarium swój koncert w 2006 roku, dlatego robię instalację właśnie tutaj. Wtedy był w galerii prezentowany film Klubu Gaja pt. Jak uratować rzekę z jego muzyką. Poza tym, to miejsce spodobało mi się, jako ciekawy element architektury, już podczas mojej pierwszej wizyty w Galerii Bielskiej BWA – powiedział Mirosłw Filonik.
Instalację Wdech – Wydech Mirosław Filonik tworzy z prawie 100 świetlówek, z których każda ma 120 cm długości i jest sygnowana nazwą Filonik. Są to autorskie jarzeniówki – powstały na specjalne zamówienie artysty i zostały wykonane przez pracowników Philips Lighting Poland w Pile.
Instalacja powstaje w galeryjnym klubie, ale będzie widoczna także z zewnątrz, ponieważ okna kawiarni tworzą oszkloną ścianę galerii od strony ul. 3 Maja. Świetlówki będą tworzyć rytm liniowy powtarzający się w trzech pasach horyzontalnych tworzących fasadę budynku. Powtarzalność kompozycji, jej wklęsłość i wypukłość, odpowiada powtarzalności oddechu, jest symulacją oddechu. Lampy o mocy 5 KW (kilowatów) tworzą kompozycję długości ponad 15 metrów i wysoką na 4,5 metra, uwzględniającą łuk szklanej fasady. Instalacja będzie widoczna ok. dwóch miesięcy.
Mirosław Filonik pierwszą instalację świetlna w cyklu Daylight System zrealizował w Galerii Bielskiej BWA w 2002 roku. Obrysował wówczas świetlówkami sześć olbrzymich form romboidalnych, tworzących bryłę budynku. Stworzony specjalnie dla Bielska-Białej projekt nawiązywał do bogatych tradycji bielskiej animacji, wywodzących się z działalności Studia Filmów Rysunkowych.
Mirosław Filonik urodził się w 1958 roku w Białymstoku. Jest absolwentem Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1980 – 1985). Dyplom uzyskał pod kierunkiem prof. Jana Kucza. Zadebiutował w 1985 roku ekspresyjnymi rzeźbami figuralnymi; tworzył wówczas grupę twórczą razem z Mirosławem Bałką i Markiem Kijewskim. Od 1989 roku podstawowym budulcem jego sztuki staje się światło, a nazwa
Daylight System jest od kilku lat stałym tytułem jego kolejnych realizacji. Nazwa odnosi się do światła lamp, które jest zbliżone do światła naturalnego. W swoich pracach artysta wykorzystuje najprostsze formy geometryczne i znaki. Zimne, neonowe światło emanujące z jednakowych, modularnych elementów jest sugestywnym komunikatem. Realizacje te mają głębszy, duchowy wymiar, płynący z filozofii indyjskiej i dalekowschodnich odmian buddyzmu, które artysta zgłębił i poddał swoistej syntezie.
Mirosław Filonik realizował swoje projekty w wielu miastach Polski (wielokrotnie w Warszawie, Gdańsku i Białymstoku) i za granicą (Budapeszt, Berlin, Lipsk, Bonn, Hamburg, Madryt). Artysta mieszka i pracuje w Warszawie.
Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała, ul. 3 Maja 11
1 komentarz
filonik spoko.moze jakas retrospekcja Neue Bieremienoost .to bylby dobry material.tlumy.