Począwszy od 11 marca w Muzeum Plakatu w Wilanowie można oglądać prace Marka Freudenreicha, jednego z najbardziej znanych i cenionych polskich twórców plakatu. Jest to pierwsza monograficzna prezentacja artysty w Muzeum Plakatu i pierwsza okazja, by zapoznać się z jego najważniejszymi pracami. Na wystawie pokazany zostanie autorski wybór około stu plakatów, powstałych w okresie od lat 60-tych XX wieku do współczesności.
Plakaty Marka Freudenreicha odznaczają się szczególną klarownością i zwięzłością, którą autor osiągnął przez użycie płaskich plam czystych kolorów lub czarno-białej fotografii łączonych z dyskretnymi, neutralnymi w formie napisami. Według Freudenreicha to wewnętrzna dyscyplina kompozycji, oparta często na geometrycznych kształtach, oddziaływanie znakiem, nie zaś nadmiernie rozwinięta narracja, ma najsilniejszy wpływ na odbiorcę. Szczególnie znaczenie ma w pracach artysty mistrzowskie operowanie literą, która często jest podstawowym motywem plakatu. Odpowiednie dobranie jej formy powoduje, że może stworzyć harmonijną całość z obrazem lub działa na zasadzie kontrastu.
Drugim niezwykle ważnym elementem w twórczości Freudenreicha jest silna fascynacja możliwościami, jakie daje fotografia i jej specyficzne przetwarzanie. Obrazy z wycinków fotograficznych przedstawień zestawiane są na przykład z formami graficznymi o kontrastowej fakturze, a wizerunki przedmiotu w połączeniu z tytułem często otwierają drugie dno znaczeniowe.
Spod ręki Marka Freudenreicha wyszły również plakaty filmowe do znanych filmów na przykład Krzysztofa Zanussiego czy Aleksandra Trzosa-Rastawieckiego. Artysta projektował także foldery reklamujące film polski za granicą.