• Start
  • Sztuki wizualne
  • Muzyka
  • Film
  • Teatr
  • Literatura
  • Fotografia
  • Design
  • Architektura
  • Historia
  • Home
  • Magazine
  • Tour
  • Rejestracja
  • Home
  • Magazine
  • Tour
  • Rejestracja
  • Start
  • Sztuki wizualne
  • Muzyka
  • Film
  • Teatr
  • Literatura
  • Fotografia
  • Design
  • Architektura
  • Historia
  • Sztuki wizualne

Odczarowywanie – proces ciągły

  • redaktor2
  • 2008-02-21

22 lutego zostanie otwarta we Wrocławiu wystawa zatytułowana Odczarowywanie – proces ciągły. Realizacja zielonogórskiego projektu Odczarowanie (IX-X 2007, BWA w Zielonej Górze) stała się inspiracją do kontynuowania refleksji nad wymiarami funkcjonowania samej pamięci o historii i procesów, jakim podlega we współczesności. Pytania o przeszłość nabierają szczególnego znaczenia, zadane w kontekście konkretnego miejsca, przestrzeni, w której pamięć i jej świadectwa są przechowywane.

Takim charakterystycznym obszarem są tereny tak zwanych Ziem Odzyskanych – to Zielona Góra, ale może jeszcze wyraźniej Wrocław, którego historia niemal naturalnie kojarzy się z wielością nakładających się na siebie obrazów minionego czasu. Z jednej strony zapisany jest w nich nadmiar „pamięci oficjalnej”, służącej podkreślaniu tożsamości odzyskanej, czy raczej sankcjonowanej na nowo w zmienionych warunkach powojennej rzeczywistości, z drugiej strony – widoczny jest jej niedobór: obszary pamięci należące do dawnego miasta Breslau zostały wyparte lub zastąpione nowymi konstrukcjami.

Wykorzystując różne media (instalacje, rzeźba, wideo), artyści podejmują refleksję nad mechanizmami rządzącymi wizją przeszłości, próbę pokazania, jak pamięć, czy raczej post-pamięć może funkcjonować we współczesnej świadomości. W jaki sposób historia bywa wypierana, manipulowana i kreowana. Wystawa „Odczarowywanie – proces ciągły” nie nawiązuje do jednej opowieści, ale do wielości wymiarów mówienia o minionym czasie. Odwołując się do przeszłości, pyta o miejsce pamięci przeszłości we współczesnym świecie i stając się tym samym komentarzem teraźniejszości.

Udział biorą: Paweł Althamer, Tomasz Bajer, Anna Baumgart, Bogna Burska, Grupa Sędzia Główny (Aleksandra Kubiak, Karolina Wiktor), Rafał Jakubowicz, Jerzy Kosałka, Robert Kuśmirowski, Anna Leśniak, Joanna Rajkowska, Aleksandra Polisiewicz, Krzysztof Wałaszek

Kuratorki: Małgorzata Devosges – Cuber, Joanna Stembalska

wernisaż: 22. lutego o godz. 18:00
Galeria Awangarda, ul. Wita Stwosza 32

Poprzedni artykuł
  • Sztuki wizualne

Fade into black

  • redaktor2
  • 2008-02-21
Wyświetl artykuł
Następny artykuł
  • Sztuki wizualne

Wystawa Wydział Remontu

  • redaktor2
  • 2008-02-22
Wyświetl artykuł
Może Cię zainteresować
Treści kulturowe
Wyświetl artykuł
  • Sztuki wizualne

Wskazówki dotyczące optymalizacji treści kulturowych za pomocą narzędzia parafrazowania

  • 2024-03-26
18. edycja konkursu APH (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Konkursy i nagrody
  • Sztuki wizualne

Młodzi artyści nagrodzeni w 18. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii

  • 2019-05-19
Wystawa: Klęska urodzaju – początki sztuki ekologicznie zaangażowanej w Polsce (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Sztuki wizualne
  • Wystawy

Klęska urodzaju – początki sztuki ekologicznie zaangażowanej w Polsce

  • 2019-05-16
Janusz Lipiński, z cyklu Templum, Crux, Thanatos (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Sztuki wizualne
  • Wystawy

Janusz Wincenty Lipiński. Nieposkromiona wolność i frywolność linii

  • 2019-05-09
Janusz Jasiński, Symbioza (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Sztuki wizualne
  • Wystawy

Wystawa wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych w Retro Office House

  • 2019-05-09
Młoda Sztuka, Filip Maszant (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Aktualności
  • Sztuki wizualne
  • Wystawy

Młoda Sztuka w DESA Unicum

  • 2019-05-07
Carl Borromäus Ruthart (1630–1703), Lew i tygrys walczący o upadłego jelenia przed klasycznym sarkofagiem w jaskini na tle krajobrazu z piramidą (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Sztuki wizualne
  • Wystawy

Wystawa Natura i duchowość. Carl Borromäus Ruthart (1630–1703) bogatsza o obraz Rutharta z kolekcji ERGO Hestii

  • 2019-05-07
Lech Kunka (1920-1978), Nike, 1953, tempera/papier, 125 x 99 cm (źródło: Dom Aukcyjny Artissima – materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Sztuki wizualne
  • Wystawy

St-53. Artyści kręgu awangardy

  • 2019-05-07

Archiwum News O.pl

© Ownetic 2020 / Polityka Prywatności

O nas

  • Archiwum

Wprowadź słowo kluczowe i naciśnij Enter.