W Warszawie Richard Shusterman wygłosi wykład zatytułowany Somaesthetics at The Limits. Prelegent należy do młodego pokolenia amerykańskiego neo-pragmatyzmu i jest jednym z najbardziej znanych przedstawicieli współczesnej estetyki. Głosi postulat integrowania filozofii z życiem, zgodnie z którym powinna się ona zajmować się kwestiami bezpośrednio dotykającymi życia społecznego. Jego zdaniem filozofowie nie mogą ograniczać się do intelektualnej spekulacji i powinni sami wprowadzać w życie swoje idee. Jako pierwszy filozof sztuki podjął temat muzyki rap dowodząc, że posiada ona znamiona postmodernistycznej sztuki wysokiej. Opublikował m. in. książki: Pragmatist Aesthetics: Living beauty, Rethinking Art (1992; wyd. polskie 1998) oraz Practicing Philosophy. Pragmatism and the Philosophical Life, New York (1997; wyd. polskie 2005.)
Termin somaestetyka odnosi się do stworzonej przez Shustermana subdyscypliny filozoficznej, która obejmuje zarówno teoretyczną refleksję nad ciałem i doświadczeniami somatycznymi – ze szczególnym uwzględnieniem ich aspektu estetycznego – jak i badanie, propagowanie oraz uprawianie określonych praktyk cielesnych. Dyscyplina ta ma być wg Shustermana filozoficzną odpowiedzią na widoczne we współczesnej kulturze wzmożone zainteresowanie ciałem i rozmaitymi praktykami służącymi jego estetycznej modyfikacji.
Wykład w CSW rozważał będzie kwestię granic w estetyce (granic estetyki jako dyscypliny filozoficznej, granic sztuki i poszczególnych gatunków artystycznych, granic oddzielających to, co estetyczne, od innych elementów rzeczywistości). Kwestia ta podejmowana jest w kontekście zarówno indywidualnej drogi intelektualnej Richarda Shustermana, która doprowadziła go od filozofii analitycznej do estetyki pragmatyzmu, jak i historii estetyki filozoficznej od Aleksandra Baumgartena (XVIII w.), poprzez estetykę Benedetto Crocego, aż do współczesnych teorii analitycznych (np. A. Danto).
Wykład będzie wygłoszony w języku angielskim
środa 5 marca, godz. 18.00, Sala Kino/Audytorium
CSW Zamek Ujazdowski