Celem wrocławskiego festiwalu jest wielowątkowa prezentacja performance. W programie głównym wystąpią artyści, których twórczość w istotny sposób wpłynęła na wizerunek współczesnej sztuki europejskiej. Imprezie towarzyszyć będą m.in. spotkania z artystami oraz pokazy multimedialne.
Performance jest jedną z najbardziej dynamicznych form sztuki. Anektuje działania przynależne innym kierunkom, tworzy nowy język poprzez zasilanie go zdobyczami najnowszej sztuki: tańca non-danse, butoh, action painting, body art.
Formuła performance zakłada szczególny udział publiczności, która dzięki swojej obecności intensyfikuje skalę emocjonalnych doznań, umożliwia zbliżenie sztuki do rzeczywistości, wspomaga pozytywne zmiany. Sztuka performance znosi sztampowość oraz powtarzalność teatru i sztuk plastycznych.
Ma być żywą (odpowiedź na to czy jest – leży w ocenie widzów jak i krytyków sztuki) i wciąż poszukującą sztuką, która kwestionuje skostniałe i często nieadekwatne, nieprzystające do rzeczywistości, formy komunikowania się z widzem. Ma wreszcie poszerzyć sensoryczność, wyznaczyć i zbadać nowe horyzonty sztuki. Przekaz płynący ze sztuki performance to wiara w sztukę, w moc sztuki i w szczególną rolę artysty, który jest strażnikiem jej wartości (wartości sztuki samej w sobie, a nie tylko konkretnego jej nurtu) oraz pełni funkcję wobec społeczeństwa – jako jego krytyk i sumienie. Performance unika urynkowienia, ale też przez to znika z pola widzenia mediów. Jednak to właśnie stwarza szansę na podtrzymanie wiarygodności sztuki, wszelkiej sztuki.
Kurator festiwalu: Adam Kamiński
25– 27 kwietnia 2008
Galeria Miejska we Wrocławiu