W ramach obchodów sześćdziesiątej piątej rocznicy likwidacji getta krakowskiego, tuż przed Marszem Pamięci, zaprezentowana zostanie niewielka wystawa odsłaniająca fragment wydarzeń związanych z tragicznym końcem krakowskiego getta. Po raz pierwszy eksponowana będzie mapa drogi uciekinierów na aryjską stronę miasta.
13 marca 1943 r. w czasie trwania akcji wysiedleńczej, pośród panującego terroru i szalonego popłochu, znaleźli się ludzie gotowi podjąć ryzyko ucieczki jedyną niestrzeżoną drogą – kanałami miejskimi.
Do kanałów wchodzili kilku lub kilkunasto osobowymi grupami, obarczeni bagażem i z małymi dziećmi na rękach. Wewnątrz kanałów posuwali się w zupełnych ciemnościach rzadko korzystając z latarek i zapałek do oświetlenia drogi. Zgięci wpół w ciasnych tunelach, płosząc szczury, brodząc w płynących środkiem nieczystościach zmierzali bardzo powoli w kierunku wylotu kanału. Dokuczał im brak tlenu i wszechobecny smród śliskiego i bagnistego podłoża. Słabsi omdlewali i upadali blokując drogę postępującym za nimi. Rannym pomagano wydostać się na powierzchnię.
Uciekinierzy opuszczali kanały w bezpiecznej odległości od murów getta wychodząc na powierzchnię w kilku różnych miejscach.
Nie wszystkim powiodła się ucieczka. W krótkim czasie ktoś w getcie zdradził drogę ucieczki i Niemcy ustawili posterunek przy włazie obok mostu kolejowego. Wyłapanych uciekinierów rozstrzelano na miejscu.
Na wystawie można zapoznać się z lokalizacją włazów i miejsc wyjść wykorzystanych przez uciekinierów, z wyglądem i profilami kanałów, którymi prowadziła droga ucieczki.
16 marca, o godzinie 10.30, Apteka pod Orłem, Plac Bohaterów Getta 18