Wystawa przygotowana przez Monikę Weychert Waluszko we Wrocławiu porusza problem konsekwencji błędów językowych. Kuratorka świadomie rezygnuje z tekstu kuratorskiego a w zamian proponuje kilka cytatów:
Ideologia to kłamstwo języka; radykalna teoria – to jego prawda; ich konflikt, konflikt przeciwstawiający człowieka wytworzonej rzeczywistości, przewodzi zarówno uczłowieczaniu świata, jak i przekształcaniu go w świat metafizyczny. Wszystko co ludzie tworzą i obalają, jest zapośredniczone przez język. Pole semantyczne to jedno z najważniejszych pól bitewnych, na których ścierają się wola życia i zasady posłuszeństwa.
Starcie jest nierówne. Słowa służą władzy lepiej niż ludziom; służą wierniej niż większość ludzi i z większa gorliwością niż inne zapośredniczenia (przestrzeń, czas, technika…). Dzieje się tak, ponieważ wszelka transcendencja wywodzi się z języka, kształtuje się za pośrednictwem systemu znaków i symboli (…). W chwili gdy raptownie zawieszone działanie szuka przedłużenia pozwalającego mu się dokonać, spełnić (…)- w tej właśnie chwili język zawłaszcza przeżycie, więzi je, pozbawia substancji, przekształca w abstrakcję. Kategorie tylko na to czyhają, zamieniają w bełkot i bezsens wszystko to co nie mieści się w ich schematach; przyzywają do egzystencji ku władzy zjawiska dotychczas pogrążone w nicości, te, które nie znalazły jeszcze miejsca w strukturze Porządku. Powielanie uznanych znaków tworzy ideologię.
Raoul Vaneigem Rewolucja życia codziennego
udział biorą: Tomasz Dobiszewski, Wojciech Doroszuk, Andrzej Wasilewski, Andreas Widmer, Natalia Turczyńska, Dora Chilińska, Ola Sojak Borodo, Marcelina Gunia&BOWNIK
wernisaż: 19.03, godz. 19
podczas otwarcia wystawy zagra: JACASZEK
Studio BWA / ul. Ruska 46a