W piątek, 28 marca, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach wystąpi podczas kolejnego koncertu z cyklu Brahms w interpretacji Semkowa.
Światowej sławy dyrygent, maestro Jerzy Semkow, który w bieżącym sezonie zadeklarował swoją opiekę artystyczną nad katowickim zespołem symfoników, podczas drugiego koncertu cyklu poprowadzi II Koncert fortepianowy z Peterem Donohoe w partii solowej oraz II Symfonię Johannesa Brahmsa.
Koncert rozpocznie się o godz. 19.30, w siedzibie NOSPR w Katowicach (sala G. Fitelberga, GCK, Plac Sejmu Śl. 2) i będzie bezpośrednio transmitowany na antenie Programu II Polskiego Radia.
JERZY SEMKOW
Wybitna indywidualność międzynarodowej dyrygentury, należy dziś do grona czołowych dyrygentów świata. Krąg jego zainteresowań obejmuje zarówno wielką symfonikę, głównie klasyczną i romantyczną, jak i muzykę teatru operowego.
Jerzy Semkow był dyrektorem artystycznym Opery Warszawskiej i pierwszym dyrygentem Królewskiej Opery w Kopenhadze. Pełnił funkcję dyrektora i pierwszego dyrygenta Orkiestry Symfonicznej w St. Louis (USA), a u schyłku lat 70-tych objął kierownictwo Orkiestry Włoskiego Radia i Telewizji RAI w Rzymie. Następnie prowadził Orkiestrę Filharmonii w Rochester (USA).
W 1983 roku dyrygował Stworzeniem świata Haydna podczas specjalnego koncertu w Watykanie dla Papieża Jana Pawła II. Pod batutą polskiego dyrygenta wystąpiły wówczas zespoły RAI, a koncert transmitowano w ramach Eurowizji. Pięć lat później artysta poprowadził wykonanie Mszy koronacyjnej Mozarta z okazji dziesiątej rocznicy pontyfikatu Papieża.
Jerzy Semkow występował w najsłynniejszych centrach muzycznych świata. Występował m. in. z London Philharmonic, Berliner Philharmoniker, Wiener Symphoniker, Israel Philharmonic, Orchestre National de France, Orchestre de Paris, Orchestra di Santa Cecilia w Rzymie, Orchestre de la Suisse Romande, z orkiestrami w Madrycie, Monte Carlo, Oslo, Hadze, Neapolu, Turynie, St. Petersburgu i in. W Stanach Zjednoczonych współpracował z New York Philharmonic, Cleveland Orchestra, Boston Symphony, Chicago Symphony, z orkiestrami w Waszyngtonie, Detroit, Houston, Dallas, Pittsburghu, Minneapolis, San Francisco. Dyrygował także w Montrealu, Toronto, Caracas, Săo Paulo, Sydney, Melbourne. Jego sztukę dyrygencką znają teatry operowe Mediolanu (La Scala), Londynu (Covent Garden), Genewy, Rzymu, Florencji i innych miast świata.
Artysta poświęca się również pracy z młodzieżą. Przez szereg lat dyrygował koncertami podczas festiwalu muzycznego w Aspen (Colorado), gdzie skład kilku orkiestr stanowili studenci i profesorowie największych konserwatoriów Stanów Zjednoczonych. Wygłosił szereg odczytów o muzyce na Uniwersytecie stanu Colorado oraz prowadził klasy mistrzowskie na Uniwersytecie Yale i w nowojorskim konserwatorium – Manhattan School of Music.
Nagrywał dla wielu firm fonograficznych, m.in. Columbia, EMI-His Master’s Voice, Fona, Polskie Nagrania. Zapis płytowy Borysa Godunowa Musorgskiego z orkiestrą WOSPRiTV (obecnie NOSPR), Chórem Polskiego Radia i międzynarodową obsadą solistów dla londyńskiej wytwórni EMI przyniósł dyrygentowi i wykonawcom pięć międzynarodowych nagród. Dla tej samej firmy fonograficznej, również z NOSPR, w cyklu najwybitniejszych utworów Karola Szymanowskiego Jerzy Semkow nagrał III i IV Symfonię. Sławą cieszy się także nagranie Kniazia Igora Borodina z zespołem Opery Sofijskiej i udziałem Borisa Christowa oraz Jenufy Janáčka z zespołem Teatru La Scala.
Polskie Nagrania zarejestrowały pod dyrekcją artysty znakomite interpretacje symfonii Schumanna, Mozarta, Brahmsa, Czajkowskiego, Skriabina. Nagranie symfonii Mozarta zostało nagrodzone w Polsce Złotą Płytą, a dzieła na chór i orkiestrę Beethovena nagrane z St. Louis Symphony Orchestra, utrwalone przez wytwórnię VOX, otrzymały specjalne wyróżnienie Akademii Nauki i Sztuki Stanów Zjednoczonych.
W ostatnim okresie działalności artystycznej Jerzego Semkowa dominowały wielkie formy muzyki sakralnej, dyrygował m.in. Requiem Mozarta podczas uroczystego koncertu z okazji 150 rocznicy śmierci Fryderyka Chopina z udziałem Chóru i Narodowej Orkiestry Francji w Kościele La Madelaine w Paryżu (transmisja Eurowizji), Mszą C-dur Beethovena (Paryż) oraz Wielką Mszą c-moll Mozarta w ramach Festiwalu Muzyki Sakralnej w Paryżu (Katedra Notre Dame). Jerzy Semkow jest Komandorem francuskiego Orderu Arts et Lettres. W lutym 2005 Akademia Muzyczna im. Fryderyka Chopina w Warszawie nadała artyście tytuł doktora honoris causa.
PTETER DONOHOE
Urodził się w 1953 w Manchesterze, studiował w Royal Northern College of Music oraz w Paryżu, u Oliviera Messiaena i Yvonne Loriod. Międzynarodową karierę pianistyczną rozpoczął po zwycięstwie w Konkursie im. P. Czajkowskiego w Moskwie w 1982 r.
Koncertuje z najważniejszymi orkiestrami na całym świecie, m.in. z głównymi orkiestrami londyńskimi, Berliner Philharmoniker, Wiener Symphoniker, Royal Concertgebouw, Leipzig Gewandhaus, Orchestre Philharmonique de Radio France, Los Angeles Philharmonic, z orkiestrami symfonicznymi w Bostonie, Chicago, Pittsburghu, Cleveland, Detroit i Dallas. Współpracuje z takimi dyrygentami, jak Christoph Eschenbach, Neeme Jarvi, Lorin Maazel, Sir Simon Rattle, Kurt Masur, Andrew Davis, Yevgeny Svetlanov.
Zapraszany jest do udziału w licznych festiwalach muzycznych, m.in. BBC Proms, Edinburgh Festival, La Roque d’Anthéron we Francji, Schleswig Holstein.
Donohoe jest również znakomitym interpretatorem muzyki kameralnej – często występuje oraz nagrywa wspólnie z pianistą Martinem Roscoe i Maggini Quartet. W swoim dorobku posiada liczne nagrania płytowe dla wytwórni EMI Records (nagrody Grand Prix International du Disque Liszt oraz Gramophone Concerto Award), Chandos Records, Hyperion i Naxos.