Tylko przez dwa miesiące można będzie oglądać w galerii sztuki śląskiej XVI-XIX w. wrocławskiego Muzeum Narodowego niepokazywany dotąd obraz Michaela Willmanna "Ecce Homo". Zniszczone po II wojnie światowej dzieło odzyskało swą świetność ( i nietypowy, wklęsły kształt) dzięki konserwatorom. We Wrocławiu pokazywane będzie do końca maja, potem trafi na stałą ekspozycję do Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu.
Obraz namalowany został w 1682 roku dla hrabiego Krzysztofa Wacława Nostitza i był jednym z elementów wystroju kaplicy w pałacu w Luboradzu (koło Jawora). Płótno przedstawia Chrystusa na moment przed wyprowadzeniem go na śmierć. Piłat łamie trzcinę – znak, że sąd nad Jezusem już się dokonał. Na zamówienie hrabiego Willmann namalował pięć obrazów. Cztery z nich: „Modlitwa w Ogrójcu”, „Ecce Homo”, „Upadek pod krzyżem” i „Złożenie do grobu” umieszczono w górnej częsci kaplicy, piąty „Ukrzyżowanie” stanowił wystrój ołtarza.
Po II wojnie światowej kaplica pełniła funkcje pomieszczenia gospodarczego i prawdopodobnie dwa z obrazów spadły na posadzkę i zostały zniszczone przez zwierzęta. Dwa ocalałe: „Modlitwa Chrystusa w ogrójcu” i „Ecce Homo” w 1966 roku zostały przekazane do zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu. „Modlitwa w Ogrójcu” poddana została konserwacji, natomiast obraz „Ecce Homo” konserwatorzy uznali za zbyt zniszczony (na podstawie odsłonięcie fragmentu płótna) i zrezygnowali z dalszych prac przy nim.
Po latach jednak okazało się, że jego stan wcale nie jest tak bardzo zły. Konserwacją obrazu (w ramach pracy dyplomowej) zajęła się Magdalena Szymańska z Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pieknych w Krakowie.
Trwające rok prace konserwatorskie poprzedzone były specjalistycznymi badaniami przy pomocy między innymi promieni UV, RTG. Charakterystyczny dla obrazów Willmanna okazał się skład zaprawy będącej gruntem klejowo-kredowym z dodatkiem oleju zawierającego glinkę bolusową czerwoną.
Ciekawostką jest jest fakt, że konserwatorce udało się zachować nietypowy kształt obrazu przyjmującego formę wklęsłej kolebki.
Płótno można będzie oglądać we Muzeum Narodowym we Wrocławiu do końca maja 2008, później trafi jako depozyt na wystawę stałą do Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu opolskim.
W zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu znajduje się 40 obrazów Michaela Willmanna.
MUZEUM NARODOWE WE WROCŁAWIU
Pl. Powstańców Warszawy 5
50-153 Wrocław