W dniach 5 kwietnia – 11 maja 2008 r. w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli będzie można oglądać wystawę zatytułowaną
„GROTTGER”. Na ekspozycji będzie można oglądać kilkadziesiąt prac Artura Grottgera – wybitnego malarza, którego niezwykle piękne i sugestywne obrazy powstańcze i martyrologiczne stanowią kanon narodowej ikonografii tego czasu.
Wyjątkowym wydarzeniem jest prezentacja – tylko w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli – kilkunastu dzieł Grottgera pochodzących z Lwowskiej Galerii Sztuki, m.in. słynnego dyptyku Powitanie powstańca i Pożegnanie powstańca. Ponadto na wystawę złożą się szkice, rysunki, obrazy olejne i akwarele z kilkunastu placówek muzealnych w Polsce oraz z kolekcji prywatnych. Pokazane zostaną różnorodne wątki twórczości wielkiego artysty – zarówno historyczne i symboliczne, jak i portrety czy liryczne krajobrazy.
Dzięki trwającej od lat dobrej współpracy stalowowolskiego muzeum z Lwowską Galerią Sztuki staje się możliwa kolejna prezentacja dzieł, które niekiedy od czasów II wojny światowej nie były pokazywane w Polsce.
Artur Grottger (1837-1867) jeden z czołowych przedstawicieli romantyzmu w malarstwie polskim, niekwestionowany twórca ikonografii powstania styczniowego i martyrologii Polaków na Syberii – jest jednym z najpopularniejszych artystów polskich. Autor wspaniałych, znajdujących się już w kanonie sztuki polskiej cyklów historycznych Warszawa I, Warszawa II, Polonia, Lithuania, które utrwaliły w wyobraźni wielu pokoleń sceny powstańczych walk oraz idei narodowego solidaryzmu.
Artysta przejawiał zamiłowanie do przedstawień cyklicznych, głównie cyklów historycznych, a niewątpliwie motyw przewodni twórczości stanowiła tematyka martyrologiczna oraz cykle prac ukazujące tragizm śmierci. W wielkich kartonach historycznych przedstawia motywy żałoby i kalectwa oraz kreuje szczególny wizerunek kobiety-Polki, wspierającej narodowowyzwoleńczą walkę.
Najbardziej znane dzieła patriotyczne nie wyczerpują jego bogatej twórczości. Grottger jest m.in. twórcą mało znanego, ale wyjątkowego w sztuce polskiej Dużego Albumu rysowanego dla narzeczonej Wandy Monné.