4 kwietnia, w galerii Na2p w Gliwicach, Grzegorz Hańderek pokaże prace będące owocem zastosowania techniki wklęsłodruku, jednakże nie jest to ich najbardziej interesujący aspekt.
Ciekawa jest ich tematyka i atmosfera, jaką wokół siebie stwarzają. Grzegorz Hańderek pokazuje zwarte, konkretne i zaskakujące swoją prostotą bryły architektoniczne. Artyście udało się nadać tym obiektom ciężar, sprawić, by pomimo swojej prostoty wydawały się być trójwymiarowe. Atmosfera, jaka się wokół nich tworzy jest również ciężka. Surowe, ciemne formy mają w sobie coś z klimatu jesiennej uroczystości pogrzebowej, kiedy czarne sylwetki żałobników, w akompaniamencie zgniłego brązu nagich drzew, kontrastują ostro ze stalowobladym niebem.
Wrażenie nasila się, kiedy dostrzega się w ścianach przedstawionych brył odciski skamieniałych roślin. Sam kształt i usytuowanie brył w płaszczyźnie obrazu również nie przywołuje optymistycznych skojarzeń. Kontrast między obiektem a tłem jest tak mocny, że odbiorca może mieć wrażenie, iż ów obiekt jest przeszkodą, że stoi między odbiorcą, a obrazem i, z jednej strony przykuwa wzrok, a z drugiej zasłania świat obrazu. Ma się wrażenie, że grafiki te powstały wskutek mocnych zmagań wewnętrznych, że są owocem walki autora z własną pamięcią i, w ujęciu bardziej generalnym, z samym faktem przemijania, ulotnością chwili, po której zostaje tylko odcisk, ślad, wreszcie obraz. W grafikach Grzegorza Hańderka można doszukać się wielu nawiązań, czy może budować je w wyniku konfrontacji własnych doświadczeń z rzeczywistością przedstawianą, jednakże nie mam wątpliwości, że jego wystawa nie jest przeznaczona dla osób szukających prostej rozrywki. To kawał konkretnej, ciężkiej i przykuwającej uwagę sztuki, która ma do powiedzenia coś, co niekoniecznie poprawi odbiorcy humor, natomiast z pewnością nakłoni do refleksji.
Grzegorz Hańderek – grafik, doktor sztuki, swój tytuł obronił na katowickiej Akademii Sztuk Pięknych. Pedagog działający w katowickiej Akademii Sztuk Pięknych i w Instytucie Sztuki Państwowej w Raciborzu. Uczestniczył w 62 wystawach zbiorowych, miał 3 wystawy indywidualne. Do jego najważniejszych sukcesów należą nagroda Grand Prix na VI Triennale Grafiki Polskiej (2006 rok), srebrny medal legnickiego Satyrykonu (2006 rok), I nagroda IV Konfrontacji Artystycznych „Sacrum w sztuce” w Wadowicach (2004 rok), wyróżnienie na III Biennale Grafiki Studenckiej w Poznaniu (2003 rok), II nagroda w konkursie „Polska w Unii” (2003 rok), I nagroda w III Międzynarodowym Konkursie Graficznym na Ex Libris im. Pawła Stellera w Bibliotece Śląskiej w Katowicach (2002 rok).
Wit Kaleta
Wernisaż: 4 kwietnia, godzina 18.00, Galeria Na2p, ul. Białej Bramy 10, Gliwice