Ukazało się nowe wydanie rocznika Deutsches Polen-Institut Darmstadt w języku niemieckim na temat polskiej młodzieży.
Rocznik Niemieckiego Instytutu Kultury Polskiej w Darmstadt pod tytułem Jahrbuch Polen 2008 Jugend poświęcony jest w całości polskiej młodzieży. Rocznik informuje w języku niemieckim o przemianach w świecie wartości młodego pokolenia, trudnościach adaptacyjnych po zmianach lat 1989-1990 i możliwych sposobach ich rozwiązania. Informuje o genezie i specyficznych warunkach dorastania Generacji Nic, której istnienie podkreślał Kuba Wandachowicz w Gazecie Wyborczej już w 2002 r., prowokując szeroką i długotrwałą dyskusję na ten temat. Krytycznie w stosunku do tej tezy ustosunkowuje się w roczniku Michał Olszewski, dziennikarz Tygodnika Powszechnego i powieściopisarz. O fenomenie Generacji JP2 pisze redaktor naczelny Więzi Zbigniew Nosowski. Znany socjolog Tomasz Szlendak poświęcił swój felieton różnorodności świata polskiej młodzieży w kontekście wolnego wyboru modelu życia. Porównuje on otaczający współczesną młodzież świat konsumpcji do japońskiego święta ciągłego kwitnięcia zwanego hanami, w którym nie ma chwili wytchnienia umożliwiającej dystans do totalnego zawładnięcia młodzieży przez gadżety współczesnej cywilizacji technicznej i rewolucji medialnej. Niemiecki polonista i kulturoznawca Rainer Mende celnie charakteryzuje scenę kulturalną polskich 20-30-latków w dziedzinie literatury, muzyki, komiksu czy sztuk pięknych.
Również inni autorzy prezentują w swych obszernych esejach wybrane elementy świata polskiej młodej generacji: piszą o młodzieży z prowincji (Katrin Lechler), o problemach adaptacyjnych młodzieży z trudnościami (Jacek Kurzępa), na temat emigracji młodych (Bartek Wieliński) czy preferencjach w świecie wartości demokratycznych (Tadeusz Szawiel). Bernadette Jonda przedstawia wyniki polsko-niemieckich badań porównawczych wśród młodzieży w obu krajach, a Krzysztof Kosiński pisze o młodzieży polskiej lat 80.
Rocznik zawiera też niemieckojęzyczne tłumaczenia utworów literackich autorstwa Bronisława Maja, Ignacego Karpowicza, Piotra Czerskiego, Aleksandra Jurewicza, Jana Krasnowolskiego i Tomasza Mana. Część literacką uświetniają teksty popularnych (pokoleniowych) piosenek kultowych zespołów młodzieżowych ostatnich dwudziestu lat, jak Perfect, Kombi, Lombard, Tede, Myslovitz i Cool Kids of Death.
Redakcji rocznika Jahrbuch Polen udało się namówić do współpracy znaną graficzkę Agatę Endo Nowicką, która jest autorką okładki oraz wielu ilustracji.
Rocznik Jahrbuch Polen 2008 Jugend