Na Zamku Kliczków w ramach projektu Muzyka Dawna – Persona Grata 10 kwietnia 2008 r. odbędzie się concerto grosso Arcangelo Corelli oraz Georga Muffata w wykonaniu skrzypka Davida Plantiera oraz orkiestry Arte dei Suonatori.
Idea concerto grosso jest dość jasna i nie kryje w sobie większych tajemnic. Moglibyśmy wręcz powiedzieć, że nie ma niczego banalniejszego niż concerto grosso. W jakimś sensie tak rzeczywiście jest. Istotę konstrukcji concerto grosso można opisać w kilku krótkich zdaniach.Znacznie trudniej będzie opisać przyczyny, które doprowadziły do pojawienia się concerto grosso.
Tak, jak muzyka na instrumenty solowe powstawała z myślą o konkretnych artystach, tak concerto grosso było odpowiedzią na błyskawiczny rozwój orkiestry. Kompozytor dostawał do ręki zupełnie nowy instrument, którego możliwości jeszcze nie znał i chyba trudno było mu je sobie wyobrazić. Praca z orkiestrą i praca dla orkiestry były ciągłym eksperymentem i ciągłym przekraczaniem granic. Wyćwiczeni w pisaniu małych form, kompozytorzy chcieli teraz dowiedzieć się, ile można wyciągnąć z orkiestry. Pedał orkiestrowego gazu wciskany był coraz głębiej i głębiej.
Kompozytorzy epoki baroku nigdy nie zapomnieli o zasadzie równowagi i concerto grosso jest być może owocem tego kulturowego kompromisu między wyrafinowaniem a opętaniem, między refleksją a poszukiwaniem nowych bodźców.
David Plantier – absolwent Schola Cantorum Basiliensis w klasie Chiary Banchini, której jest obecnie asystentem. Po ukończeniu studiów na prośbę Chiary Banchini tworzył programy koncertowe dla jej zespołu Ensemble 415.
Plantier zajmuje się publikacją partytur i badaniami muzykologicznymi nad muzyką skrzypcową XVII i XVIII wieku. To on odkrył i spopularyzował muzykę Westhoffa, Walthera, Valentiniego i Venturiniego.
Jako pierwszy skrzypek grywa u Jordiego Savalla, René Jacobsa, Martina Gestera. Również Chiara Banchini zaproponowała mu zagranie partii solowych z towarzyszeniem zespołu Ensemble 415.
Arte dei Suonatori – należy dzisiaj do czołówki polskich orkiestr grających na instrumentach dawnych i jest wśród polskich zespołów barokowych formacją koncertującą najczęściej i najregularniej. Dzięki systematycznej, intensywnej pracy oraz dzięki artystycznym kontaktom z najwybitniejszymi muzykami europejskimi, amerykańskimi i japońskimi orkiestra wypracowała swój własny, indywidualny styl wykonawczy, charakteryzujący się pięknym brzmieniem, żywiołową, a jednocześnie głęboką ekspresją oraz łatwością w przyswajaniu sobie różnych muzycznych stylów i idiomów estetycznych. W zgodnej opinii krytyków oraz publiczności orkiestra Arte dei Suonatori jest jednym z najciekawszych zjawisk na europejskiej scenie muzyki dawnej ostatnich lat.
10 kwietnia 2008 r., godz. 19.00
Zamek Kliczków
Najbliższe koncerty:
11 kwietnia 2008, godz. 19:00, Oratorium Marianum, Wrocław
12 kwietnia 2008, godz. 18:00, Dwór Artusa, Toruń
13 kwietnia 2008, godz. 18:00, Aula UAM, Poznań
14 kwietnia 2008, godz.19:00, Studio S1 im. Witolda Lutosłwskiego, Warszawa