18 kwietnia w Domu Kultury Wyspa Skarbów w Gdańsku odbędzie się wernisaż wystawy Intra i Outra autorstwa Łucji Styn (grafika) i Ewy Przymus (rysunek) w ramach cyklu Debiut. Łucja Styn zajmuje się grafiką, malarstwem i rzeźbą. Eksperymentuje w różnych technikach, ale żadnej nie jest całkowicie oddana, ani stale związana z jednym tworzywem. Ciągle poszukuje i realizuje nowe pomysły. Na tej wystawie pokazuje swoje ostatnie prace, wykonane techniką sitodruku, gdzie tło stanowią wykonane własną metodą aple.
Opis Intra: Moje prace ukazują wnętrze ciała ludzkiego, gdzie delikatny miąższ kontrastuje z twardością żeber i piszczeli, sieć sklejonych i połączonych ze sobą punktów tworzy witrażowe, ażurowe przekroje, a łukowate precyzyjnie poprowadzone linie – zewnętrzną powłokę. Rozchylam delikatnie skórę, aby ukazać wewnętrzne środowisko organizmu, zobaczyć to co w środku – niesamowitość i wielość kształtów, faktur i kolorów. To prezentacja kruchych i delikatnych anatomicznych fragmentów, obłych i krągłych form, panewek, talerzykowatych wgłębień, ruloników, a także miękkich i sprężystych otworów. Opisane fragmenty działające samodzielnie, w rezultacie łączą się i zespalają w jedną całość, uwalniając barwę o niewielkim nasyceniu, która poprzez swą kolorystykę przywodzi na myśl anatomiczny preparat. Stworzonemu przeze mnie organizmowi dostarczam przestrzeni – powietrza, bez którego nie jest on w stanie funkcjonować.
Ewa Przymus od lat kształci się i doskonali technikę rysunku. Na wystawie zaprezentowane zostaną prace związane z klasycznym i jak dotąd niewyczerpanym tematem eksploracji artystycznej – ze studium postaci.
Opis Outra : Prezentowane prace, pod wspólnym tytułem Outra, są wynikiem fascynacji i poniekąd hołdem złożonym ludzkiemu ciału – niezwykłej formie tworzonej przez części żywego organizmu; mięśnie, skórę, tłuszcz. Wszystko to, poprzez zmiany, ruch, walkę – wchodząc w interakcje z innym organizmem, kreuje intrygujące, nowe przestrzenie i światy. W swoich rysunkach staram się je uchwycić i przedstawić za pomocą kreski, światła; nastroju tworzonego poprzez półcienie i kontrasty – biele, czernie, szarości; powstaje w ten sposób nowa martwa natura – złożona z jak najbardziej żywej, zmiennej materii. Wystawę można oglądać do 13 maja.