16 kwietnia b.r. w Szczecinie rozpocznie się przegląd teatrów polskich, beligijskich, hiszpańskich i niemieckich, w trakcie którego będzie można zobaczyć 16 (14 konkursowych) przedstawień, w tym 6 zagranicznych (5 z nich w konkursie). Kontrapunkt to także spotkania z muzyką, filmem, obrazem, działaniem performerów.
15 kwietnia (dzień zerowy) przegląd zainauguruje otwarcie wystawy Inscenizacje plastyczne dramatów Stanisława Wyspiańskiego. Wizje artysty i współczesne realizacje w Teatrze Współczesnym. Wystawa przygotowana z okazji stulecia śmierci Stanisława Wyspiańskiego – pierwszego wielkiego Artysty Teatru, uznawanego za ojca współczesnej scenografii polskiej, prezentuje reprodukcje jego projektów scenograficznych oraz obrazów i rysunków tematycznie związanych bezpośrednio z teatrem, z motywami stale obecnymi w twórczości, zarówno plastycznej jak i literackiej.
Zaprezentowane zostaną projekty najwybitniejszych scenografów polskich XX wieku – kontynuatorów, różnie rozumianej i realizowanej reformatorskiej myśli Wyspiańskiego, od bezpośrednich spadkobierców – uczniów począwszy ( Karol Frycz, Wincenty Drabik), poprzez zainspirowanych jego ideami artystów ukształtowanych w XX-leciu międzywojennym (Władysław Daszewski, Feliks Krassowski, Andrzej Pronaszko, Zofia Węgierkowa) i czołówkę inscenizatorów reprezentujących tzw. malarską polską szkołę scenografii , która święciła triumfy na polskich i światowych scenach od przełomu lat 1960./1970.( Jan Berdyszak, Ali Bunsch, Tadeusz Kantor, Adam Kilian, Andrzej Majewski, Krzysztof Pankiewicz, Piotr Potworowski, Jadwiga Pożakowska, Andrzej Sadowski, Andrzej Stopka, Józef Szajna), na pokoleniu kształtującym plastyczne oblicze polskiego teatru od lat 1980. kończąc (Paweł Dobrzycki, Jerzy Grzegorzewski, Krystian Lupa, Rajmund Strzelecki).