Wernisaż będzie miał miejsce 25 kwietnia w Muzeum Zamkowym w Malborku. Jest to najstarsza na świecie cykliczna impreza artystyczna o zasięgu międzynarodowym, prezentująca dedykowany znak książkowy, trwająca od 1963 roku.
Autorem koncepcji tej imprezy był Wojciech Jakubowski, wybitny artysta grafik, absolwent WSP UMK w Toruniu, który do dziś wraz z Bogumiłą Omieczyńską pełni funkcję komisarza Biennale. Malborskie pokazy uważane są za najważniejsze i najbardziej prestiżowe w Europie i na świecie, a Muzeum Zamkowe zostało wpisane w 2000 roku na Światową Listę Federacji Międzynarodowych Towarzystw Miłośników Ekslibrisu. Zbiory Muzeum Zamkowego w Malborku są jedną z największych i najlepszych państwowych kolekcji ekslibrisu współczesnego w Polsce. Impreza w Malborku to nie tylko prezentacja najlepszych światowych ekslibrisów, ale także międzynarodowe zjazdy kolekcjonerów i artystów, które aktywizują środowiska twórcze i kreują mody na ekslibris, na ten szczególny rodzaj listów pisanych uniwersalnym językiem sztuki.
Tradycyjnie pojmowany ekslibris (łac. ex libris – z książek) kojarzony jest z niewielkich rozmiarów odbitką graficzną z nazwiskiem właściciela lub nazwą instytucji umieszczoną na wewnętrznej stronie okładki dla udokumentowania przynależności woluminu do określonego księgozbioru. Narodził się wkrótce po pojawieniu się pierwszych drukowanych książek, tuż po połowie XV wieku w Niemczech. Miał chronić książkę przed zgubieniem, wyrażać dumę właściciela z faktu jej posiadania, miał książkę zdobić. Autorami ekslibrisów byli tak wielcy artyści, jak Albrecht Dȕrer, Hans Holbein Młodszy, Lucas Cranach. Przez kilka wieków ekslibris służył książce, aby w XIX stuleciu osiągnąć zmierzch w związku z pojawieniem się tanich wysokonakładowych książek. Dopiero przełom wieków wraz z secesją uczynił ponownie książkę dziełem sztuki edytorskiej, czemu artystycznie musiał sprostać także ekslibris, wykonywany wówczas w Polsce przez takich artystów, jak Józef Mehoffer, Stanisław Wyspiański, Witold Wojtkiewicz, Jacek Malczewski. Wtedy też książkowy znak własnościowy nazwano ekslibrisem. Wiek XX przyniósł nie tylko odrodzenie, ale i emancypację ekslibrisu, który tracił swoją funkcję znaku własnościowego, by w końcu odkleić się od książki i stać samodzielną graficzną miniaturą, obiektem kolekcjonerskim i ekspozycyjnym. Najlepszym tego przykładem są malborskie wystawy, które są śmiałą konfrontacją najlepszych osiągnięć światowych z twórczością polskich artystów. Na wystawie tegorocznego Biennale w większości prezentowane są prace utytułowanych twórców ekslibrisu, którzy wielokrotnie uczestniczyli w malborskim konkursie. Ekspozycja składa się z 481 prac 161 autorów z 31 krajów. Tradycyjnie reprezentowane są najliczniej środowiska artystyczne z Polski, Ukrainy, Rosji, Białorusi, Czech, Słowacji, Bułgarii, Litwy, Niemiec i Włoch. Międzynarodowe jury wyróżniło dwunastu autorów najlepszych zestawów prac medalami honorowymi (m.in. Piotra Gojowego) i trzema nagrodami pieniężnymi, a dodatkowo sponsorzy przyznali pięć prestiżowych nagród. Wystawa czynna do 11 maja 2008