25 kwietnia w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski rozpocznie się prezentacja trzech nowych projektów: Miejsca znaczone 08 Janusza Bałdyga – instalacje, wideo, dokumentacje działań w przestrzeni społecznej miasta, rysunki i prace malarskie, obiekty, filmy, akcje plastyczne; MANUAL CC – Instrukcje gier dla początkujących i zaawansowanych ,w trakcie otwarcia: performance dźwiękowy Futbolofon – Gra Dźwiękowa (dla dwóch piłkarzy; bez sędziego), Maciek Bączyk aka Dj Pomnik (Małe Instrumenty, ex AGD, Robotobibok), Paweł Romańczuk (Małe Instrumenty); Performance 45/25 Roberta Kuśmirowskiego.
Nie jestem komentatorem, ale sprawcą konkretnej sytuacji, która z całą pewnością usytuowana w konkretnym czasie i przestrzeni nie może być wolna od odniesień społecznych i politycznych – tak określa swoją pozycję w polu sztuki Janusz Bałdyga. Niełatwo wpisać reprezentowaną przez Bałdygę odmianę aktywności twórczej w ramy najbardziej upowszechnionych dziś tendencji. Jest performerem. Jest twórcą instalacji/znaków przetwarzanych w toku procesu ustalającego finalny komunikat. Jest autorem i wykonawcą działań w społecznej przestrzeni miasta. Janusz Bałdyga odwołuje się do inspiracji postkonstruktywistycznej. Posługuje się zarówno emblematami rozpoznawalnymi w kontekście historycznym, stereotypami wizualnymi, jak również czystymi wartościami materii twórczej – relacjami przestrzeni, szczególnymi właściwościami materiału (drewno, szkło, zwoje taśmy czy sznura, płyny), jak również potencjałem energii, napięć kierunkowych, zapowiedzią kryzysu. Działania Bałdygi w dużym stopniu nasuwają poczucie wciągania widza w przestrzeń i przebieg rytuału. Ich podtekst społeczny, polityczny czy filozoficzny nie pozostawia wątpliwości co do kraju i tradycji pochodzenia artysty, a zarazem nie zaciera uniwersalnego wymiaru tak bardzo indywidualnych komunikatów.
Manual CC to wystawa złożona z instrukcji dla początkujących i zaawansowanych nadsyłanych przez artystów na specjalnie przygotowanych kartach. Na ich podstawie widzowie mogą własnoręcznie zrealizować pomysły artystów. Są to zazwyczaj propozycje konceptualne, polegające na zainicjowaniu jakiejś rozgrywki – z samym sobą, innymi widzami, przechodniami etc. – z reguły z otwartym zakończeniem i niepewnym rezultatem. Do tej pory w projekcie wzięło udział ponad dziewięćdziesięciu artystów z różnych stron świata. Liczba ta, tak jak i liczba użytkowników projektu, stale rośnie. Manual CC jest propozycją alternatywnego podejścia do ekonomii rynku sztuki. Wszystkie prace oraz cały projekt udostępnione zostają na licencji Creative Commons, co umożliwia replikowanie projektu w wybranej konfiguracji.