29.04 w toruńskiej Galerii Wozownia odbędzie się wernisaż wystawy Łukasza Korolkiewisza – prezentowane będą prace, także te najnowsze, jednego z najciekawszych polskich artystów drugiej połowy XX wieku. Malarstwo Korolkiewicza, ze względu na posiłkowanie się artysty w procesie twórczym fotograficznymi diapozytywami (artysta stosuje je do dziś), uznawane jest za hiperrealistyczne. W rzeczywistości wymyka się jednak klasyfikacjom. Przepełnione odniesieniami do historii malarstwa, prowokuje do tropienia źródeł afiliacji. Trudno jednak zdefiniować charakter owych nawiązań, tak jak i precyzyjnie określić sam ich przedmiot. Pozornie oczywisty mimetyzm obrazów Korolkiewicza – odnoszących się bezpośrednio do obrazu fotograficznego, nie zaś realnych obiektów – również pozostaje kwestią niejednoznaczną.
Łukasz Korolkiewicz urodził się w 1948 roku w Warszawie. W 1971 uzyskał dyplom w pracowni malarstwa prof. Stefana Gierowskiego w warszawskiej, gdzie obecnie jako profesor sam prowadzi pracownię malarstwa. Współtworzył grupę Śmietanka wraz z m.in. z Ewą Kuryluk i Andrzejem Bielawskim. W 1987 wyjechał do Stanów Zjednoczonych na roczne stypendium Information Agency i pracował w kolonii artystycznej Sweet Briar – Virginia Center for the Creative Arts, a w 1991 został stypendystą Fundacji Kościuszkowskiej. Laureat nagrody Komitetu Kultury Niezależnej Solidarność(1983) oraz nagrody im. Jana Cybisa (1991).
Wystawa w Wozowni obejmuje prace z różnych okresów twórczości (z wcześniejszych m.in. Dom z 1987, Alter z 1996 czy Dziewczynki z 1998), przede wszystkim jednak prace powstałe po 2000 roku, w tym najnowsze – tytułowe Intymne oświetlenie z 2007 czy Różowy pokój z 2008 roku.