W ramach Festiwalu Slawistyki obchodzonego na Katedrze Slawistyki Uniwersytetu Gdańskiego w sobotę, 10 maja odbędzie się promocja książki słoweńskiego prozaika Aleša Čara Made in Slovenia w polskim przekładzie Tomasza Łukaszewicza, studenta V roku Slawistyki UG. Książka została wydana przez toruńskie wydawnictwo Biblioteka Balkan.
Made in Slovenia to zbiór pięćdziesięciu krótkich opowiadań, w których autor z dużą dawką wrażliwości rysuje współczesne życie w Słowenii. Opowiadania nie posiadają tytułów, każde z nich rozpoczyna natomiast cytat zaczerpnięty ze słoweńskich mediów. Po wcześniejszych powieściach (Igra angelov in netopirjev – 1997 r., Pasji tango – 1999 r.) Made in Slovenia jest drugim zbiorem opowiadań (w 2003 r. ukazał się zbiór V okvari, przetłumaczony na język polski i wydany w 2006 r. pod tytułem Awaria przez wydawnictwo Portret), którym Aleš Čar ugruntował swoją pozycję pośród najzdolniejszych słoweńskich prozaików młodego pokolenia. W ramach promocji czytane będą fragmenty książki, odbędzie się spotkanie z tłumaczem oraz z panem Milanem Duškovem, redaktorem z wydawnictwa Biblioteka Balkan.
Ostatni dzień Festiwalu z okazji 10-lecia Slawistyki Uniwersytetu Gdańskiego uświetni swoim występem znana słoweńska aktorka Saša Pavček. Spotkanie z artystką odbędzie się 16. maja w sopockim Dworku Sierakowskich.
Saša Pavček jest słoweńską aktorką i pisarką. Dotychczas odegrała około dziewięćdziesięciu różnych ról w filmach, telewizji, ale głównie w teatrze. Za swoje kreacje aktorskie otrzymała wiele nagród, między innymi Złotego ptaka za sztukę taneczną oraz dwukrotnie nagrodę Severa. Podczas swojego gościnnego występu aktorka odegra monokomedię On bužec, ja bušca (Bužec on, bušca jaz), której jest współautorką. Sztuka opowiada o rozterkach kobiety, która codziennie tłumiąc w sobie pragnienia i namiętności, staje w końcu przed wyborem pomiędzy monotonią małżeństwa a samotnym spełnianiem swoich marzeń. Komedia spotkała się z ciepłym przyjęciem widzów nie tylko w Słowenii, a krytycy ocenili ją jako doskonałe, zabawne, a zarazem wzruszające dzieło artystyczne.