7.06 w Muzeum Plakatu w Wilanowie zostanie ogłoszony werdykt Jury 21. Międzynarodowego Biennale Plakatu oraz otwarta zostanie wystawa konkursowa. Międzynarodowe Biennale Plakatu jest pierwszą, najbardziej prestiżową i najbardziej znaną na świecie imprezą poświęconą plakatowi.
Kolejne edycje konkursu dowodzą, że ten rodzaj wypowiedzi artystycznej jest wciąż aktualny, a tegoroczna edycja Biennale przejdzie do historii jako rekordowa pod względem ilości nadesłanych plakatów. Co ciekawe, oprócz uznanych grafików, do udziału w wilanowskim Biennale coraz liczniej zgłaszają się młodzi twórcy. W tym roku aż dwukrotnie wzrosła ilość plakatów w kategorii Złoty Debiut im. Henryka Tomaszewskiego.
„Celem 1 Międzynarodowego Biennale Plakatu jest konfrontacja najlepszych osiągnięć w dziedzinie twórczości plakatowej artystów różnych krajów dla lepszego poznania form i wyrazu współczesnego plakatu na świecie” – takie motto przyświecało pierwszemu Biennale zorganizowanemu w 1966 roku. Inicjatorem powstania konkursu był Józef Mroszczak, który dzięki swoim kontaktom, światowej sławie i umiejętnościom organizatorskim potrafił stworzyć pierwszy i, jak dotąd najważniejszy, przegląd sztuki plakatu. Jeżeli dzisiaj myślimy o plakacie jako o dziele sztuki, to z pewnością jest to w dużej mierze zasługa warszawskiego Biennale i nierozłącznie związanego z nim pierwszego na świecie muzeum kolekcjonującego plakaty – Muzeum Plakatu w Wilanowie.
Od ponad czterech dekad, co dwa lata w czerwcu, Warszawa staje się miejscem spotkań twórców pochodzących z różnych regionów świata i reprezentujących różne pokolenia. Jak pokazuje tegoroczna edycja, zainteresowanie tym gatunkiem sztuki nie słabnie. Tradycyjny plakat nie został zepchnięty na margines i coraz śmielej powraca do przestrzeni miejskiej oraz święci triumfy w galeriach i muzeach. Ostatnie edycje Biennale pokazują również ogromny potencjał artystyczny młodego pokolenia projektantów, których prace zostały bardzo wysoko ocenione dwa lata temu przez jury, krytyków i publiczność.
O niegasnącej popularności warszawskiego konkursu świadczy rekordowa ilość 3068 plakatów nadesłanych przez 1338 projektantów z 58 krajów. Na wystawie w Wilanowie będzie można zobaczyć zaledwie jedną czwartą wszystkich nadesłanych plakatów – 510 w kategoriach dla Profesjonalistów: Ideowej, Kulturalnej i Reklamowej oraz 150 w kategorii Złoty Debiut im. Henryka Tomaszewskiego. Będzie to okazja obejrzenia tego, co najlepsze w projektowaniu plakatów w ostatnich dwóch latach i zorientowania się w najnowszych trendach projektowania graficznego na świecie.
2 komentarzy
O ile mi wiadomo to w kategoriii Złoty Debiut wygrał plakat mojej siostry Anny Bujak z całego serca jej gratuluję!
Witam- poszukuję kontaktu do p. Anny Bujak- jestem zainteresowana kupnej jej plakatu- prosze o odpowiedź- funny3@wp.pl