13 czerwca w Muzeum Narodowym w Krakowie rozpocznie się wystawa ceramiki zatytułowana W ogniu tworzone… Ceramika krakowska po 1945 roku. Słowo „ceramika” większości z nas kojarzy się z przedmiotami użytkowymi lub dekoracyjnymi, takimi jak: talerze, wazony czy figurki. Tymczasem jest to materiał charakteryzujący się wyjątkowymi walorami plastycznymi, często wybierany przez artystów tworzących rzeźby, płaskorzeźby, mozaiki i naczynia unikatowe. Właśnie na te sposoby wykorzystania ceramiki starają się zwrócić uwagę organizatorzy podczas wystawy W ogniu tworzone….
Ekspozycja jest pierwszą od 1964 roku tak dużą prezentacją ceramiki zorganizowaną przez Muzeum Narodowe w Krakowie. Obejmuje prace 41 artystów związanych z naszym miastem i regionem, poczynając od ceramiki z końca lat 40. ubiegłego wieku, na obiektach wykonanych w ostatnich kilku latach kończąc. Pokazujemy rzeźby, płaskorzeźby i figurki, mozaiki, „obrazy” ceramiczne, płyty i płytki wykorzystywane do dekorowania architektury, naczynia unikatowe oraz wykonywane seryjnie, lecz ozdabiane w indywidualny sposób. Zróżnicowana jest również tematyka prezentowanych dzieł – są to zarówno kompozycje abstrakcyjne, jak i figuratywne, obiekty zainspirowane sztuką ludową lub egzotyczną, a także prace o tematyce sakralnej. Dzięki temu mamy możliwość zapoznania się z wielkim bogactwem i różnorodnością ceramiki krakowskiej oraz prześledzenia jej rozwoju w minionych 60 latach.
Twórcy biorący udział w wystawie należą do kilku generacji. Najstarsi zaczynali działalność artystyczną wkrótce po zakończeniu II wojny światowej, osiągając apogeum popularności w drugiej połowie lat 50. i w latach 60. ubiegłego wieku. Celowym zamysłem było zwrócenie uwagi na ich twórczość poprzez pokazanie większej liczby obiektów ich autorstwa. Prac tych nie mamy okazji zobaczyć na organizowanych w krakowskich galeriach wystawach, a obiekty – przechowywane w muzealnych magazynach lub w kolekcjach prywatnych – nie są przecież dostępne na co dzień. Dużą grupę stanowią znani i uznani artyści działający współcześnie. Większość z nich ukończyła studia na Wydziale Rzeźby krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych i w tej dziedzinie najchętniej się wypowiada. Kilkoro z nich związanych jest ze szkolnictwem artystycznym. Wystawę „zamyka” prezentacja prac wybranych artystów należących do młodego pokolenia rzeźbiarzy i ceramików. Swymi dziełami dowodzą, że w pełni współtworzą obraz ceramiki krakowskiej i że warto będzie śledzić ich losy także w przyszłości. Wystawie towarzyszy katalog stanowiący rodzaj przewodnika po ceramice krakowskiej minionych sześćdziesięciu lat. Znajdują się w nim także krótkie biogramy artystów biorących udział w wystawie oraz tekst prof. Czesława Dźwigaja kierującego Pracownią Rzeźby w Ceramice na Wydziale Rzeźby krakowskiej ASP na temat historii Pracowni. Prace jego studentów są właśnie prezentowane w Muzeum Ceramiki w Bolesławcu. Bożena Kostuch Kurator wystawy.