Od 21 maja w Galerii Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie można zobaczyć prace trzech artystów współczesnych o ugruntowanej, wysokiej pozycji. Guy Vandenbranden, Luc Ledene i Jan Keteleer (JanKé) -reprezentują trzy pokolenia i trzy gatunki artystyczne: malarstwo, rzeźbę i fotografię. Łączy ich odwoływanie się do tradycji konstruktywizmu i nurtu figuracji.
Dla większości sztuka belgijska kojarzy się z wielkimi nazwiskami Rubensa, Van Dycka, Jordaensa. Dla bardziej wtajemniczonych nieobca jest sztuka Ensora, Masareela, Magritte’a, Alechinsky’ego czy też Luca Tuymansa. Dla wielbicieli abstrakcji i konstruktywizmu zaś, wiele znaczą poszukiwania Vantongerloo, Servranckxa, Peetersa, Decocka. Rozległe pole zjawisk współczesnej sztuki w Belgii wyznaczają różne punkty odniesienia. Najistotniejsze napięcia zachodzą pomiędzy tradycją figuracji, naśladowania i reprezentacji rzeczywistości a tradycją abstrakcyjnej formuły, poetyki geometrii i dyscypliny konstrukcji. Wierne geometrycznemu porządkowi, kolorystyczne poszukiwanie Absolutu, próba oddania emocji w kamieniu czy obiektyw wyczulony na kwestie społeczne – oto ścieżki jakimi prowadzą nas Guy Vandenbranden, Luc Ledene i JanKé (Jan Keteleer).
Guy Vandenbranden
Konsekwentnie, począwszy od końca lat pięćdziesiątych XX wieku, posługuje się językiem abstrakcji geometrycznej. Inspiracja twórczością Victora Vasarely’ego przyniosła niezwykle atrakcyjne wizualnie kompozycje, oparte na złudzeniach optycznych i zdecydowanej kolorystyce. Prace Vandenbrandena znajdują się w zbiorach m.in. Królewskiego Muzeum Sztuk Pięknych w Antwerpii (KMSKA) i Brukseli (KMSKB), Muzeum w Liège i Verviers. Jego obrazy stanowią trzon prestiżowej kolekcji sztuki, jaką posiada bank KBC.
Luc Ledene
Dla rzeźb Ledene’a punktem wyjścia jest ludzkie ciało. Zainspirowany jego strukturą i formami tworzy odległe od kształtów naturalnych abstrakcyjne rzeźby, w których – choć nie widać jednoznacznych odniesień do postaci ludzkiej – odkrywamy ślady figury. Charakterystyczne dla jego twórczości są przestrzenne struktury, które tworzy, łącząc kamienne bryły o aluzjach organicznych z geometrycznymi konstrukcjami ze stali. Do ważniejszych realizacji Ledene’a należy m.in. monumentalna rzeźba w Normandpark w Midelkerke (1993), Pomnik dla wody w Veurne (1995), płaskorzeźba dla Biblioteki w De Panne (1998), rzeźba Energie dla firmy Eandis w Melle (2008).
JanKé (Jan Keteleer)
Rozgłos przyniosły mu takie projekty, jak Bez słów, Milczące dialogi i Korzenie a tabu. Inspiracją dla niego stały się problemy wielokulturowego społeczeństwa Belgii, współistnienia różnych grup narodowościowych, etnicznych, kwestie bariery językowej i braku dialogu między starymi (rdzennymi) a nowymi Belgami (imigrantami). Dla swoich akcji zyskał poparcie organizacji Sprakeloos, której celem jest inicjowanie dyskusji na tematy społeczne za pomocą sztuk plastycznych. Ma na swoim koncie liczne wystawy w Belgii (m.in. w Antwerpii, Brugii, Lier, Gandawie) i Stanach Zjednoczonych (w Dallas, San Francisco).
GALERIA MIĘDZYNARODOWEGO CENTRUM KULTURY
Rynek Główny 25, wtorek-niedziela 10.00-18.00