30.05 w Galerii Entropia we Wrocławiu w ramach projektu Athletic Cinema odbędzie się spotkanie połączone z pokazem prac Małgorzaty Jabłońskiej i Piotra Szewczyka zatytułowane W sieci obrazów czyli tłuste lata miasta Karlshamn.
Projekt Athletic Cinema we wrocławskiej Entropii rozwija problematykę relacji widza wobec technicznych mediów obrazowych. Realizowany jest interdyscyplinarnie, przez szereg pokazów, prezentacji i spotkań połączonych z wykładami. Kolejnym rozwinięciem projektu będzie spotkanie ze współpracującą ze sobą od 2003 r. parą artystów – Małgorzatą Jabłońską (ur. 1976), artystką intermedialną, autorka komiksów cyfrowych i Piotrem Szewczykiem (ur. 1974) architektem, dizajnerem, artystą multimedialnym. Obok starszych realizacji w formie wirtualnej galerii: Space is the place (man!), animacji interaktywnych, jak np. Szkolenie, czy też komiksów cyfrowych, artyści zaprezentują dokumentację „konstrukcji w procesie” – ostatnich działań w ramach szerszego projektu przeznaczonego dla Karlshamn, portowego miasta na południu Szwecji.
Poza własnymi projektami artyści pokażą także próbki prac studentów tamtejszej Blekinge Institute of Technology. Będzie to dobrym punktem wyjścia do dyskusji na temat sposobów gromadzenia prac w formatach cyfrowych – wirtualnego archiwum, którym są już same komiksy i wirtualne rzeczywistości Jabłońskiej i Szewczyka. Ich prywatne archiwum, to osobiste opowieści o życiu codziennym, w którym jesteśmy niekiedy bezrefleksyjnie zatopieni. Na styku myśli plastycznej, dizajnerskiej, a także architektonicznej, uniwersalne tematy – miłości, samotności, czy poczucia bezpieczeństwa znajdują tu bardzo interesującą, metaforyczną realizację.
Małgorzata Jabłońska – dyplom na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie, Filia Katowice (Pracownia Nowych Mediów). Debiutowała wystawą indywidualną w galerii Raster w Warszawie w roku 2001. Grafiki Jabłońskiej to cyfrowe, osobiste opowieści o życiu codziennym w którym jesteśmy niekiedy bezrefleksyjnie zatopieni. Podejmują uniwersalne sprawy w metaforyczny sposób – miłość, samotność, poczucie bezpieczeństwa, jak także wątki edukacji czy wirtualnych archiwów. Artystka zajmuje się również projektowaniem graficznym. Jej prace znajdują się w kolekcjach sztuki współczesnej. Udział w licznych wystawach w kraju i za granicą. Prowadzi zajęcia dla studentów Sztuki Nowych Mediów PJWSTK w Bytomiu.