Ukazał się album-katalog grafik ukazujących Stanisława Augusta Poniatowskiego. Zawiera 150 rycin, przedstawiających królewskie portrety oraz sceny historyczne, alegoryczne i satyryczne z udziałem władcy, m.in. słynne alegorie rozbiorów Polski, obrady Sejmu Czteroletniego z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja oraz podobne do współczesnych komiksów przedstawienia przebiegu porwania króla przez konfederatów barskich.
Ten starannie opracowany album, będący drugą pozycją z trzyczęściowej serii poświęconej sztychowanej ikonografii elekcyjnych królów Polski, prezentuje 150 rycin, szczegółowo opisanych i uporządkowanych w tzw. katalogu rozumowanym. Opisy wychodzą daleko poza materię ściśle ikonograficzną, dając charakterystykę artystycznych walorów reprodukowanych prac oraz informacje na temat okoliczności ich powstania i rozpowszechniania. W notach katalogowych, podobnie jak we wstępie, znajdują się też ciekawe odniesienia do wydarzeń historycznych epoki stanisławowskiej. Z książki wyłania się wielowymiarowy, zniuansowany obraz Stanisława Augusta w grafice XVIII wieku.
Publikacja zawiera słownik artystów i wydawców rycin, wykaz autorów i tytułów dzieł drukowanych oraz indeks osób.
Spotkanie promujące albumu Splendor i niesława. Stanisław August Poniatowski w grafice odbędzie się we wtorek 27 maja 2008 roku o godzinie 12 w Sali Rycerskiej Pałacu Rzeczypospolitej, plac Krasińskich 3/5, Warszawa.