Od 2 do 6 czerwca po raz piąty odbędą się Dni Sztuki na UW. Tym razem uczestnicy zawędrują w okolice Wilanowa. Spotkanie ma celu odkrywanie śladów dalszej i bliższej historii, zgłębianie tajników barokowej architektury, poznawanie fascynacji wilanowskich mecenasów oraz na bieżąco podglądanie prac konserwatorskich i archeologicznych. W programie jest także zwiedzanie pobliskiego Natolina – na co dzień zamkniętego dla zwiedzających pałacu oraz romantycznego parku ze „starożytnymi” i „orientalnymi” pawilonami. Nie mniej ważnym bohaterem tegorocznych Dni Sztuki będzie Stanisław Kostka Potocki, jeden z właścicieli Wilanowa, aktywna, fascynująca osobowość, mąż stanu, pisarz, mecenas i teoretyk sztuki, architekt-amator oraz jeden z „ojców założycieli” Uniwersytetu Warszawskiego. W tym roku będzie można go zobaczyć w trzech odsłonach: na konnym portrecie, wilanowskim pomniku oraz poprzez kolekcję akwafort, które podarował w latach 1818-1821 Królewskiemu Uniwersytetowi.
PROGRAM:
2 czerwca (poniedziałek) godz. 16.00 , Pałac w Wilanowie, spotkanie na dziedzińcu Powitanie i prezentacja prac konserwatorskich prowadzonych w Wilanowie – Paweł Jaskanis (dyrektor Muzeum Pałacu w Wilanowie) Od pewnego czasu Wilanów wciąż się zmienia. Intensywnieją kolory fasady, w królewskim parku pojawiły się nowe rośliny, a w Sypialni Królowej paradne łoże. Kolejne komnaty odzyskują świetność w ramach programu restauracji wnętrz pierwszego muzeum w Polsce, a archeolodzy dokonują następnych odkryć na terenie barokowego ogrodu. O wszystkim, co już zostało zrobione oraz o planach na bliższą i dalszą przyszłość opowie naczelny strateg wilanowskiego muzeum – dyrektor Paweł Jaskanis. O architekturze pałacu wilanowskiego. Forma i znaczenie – Marta Gołąbek (Muzeum Pałac w Wilanowie) Lektorat z języka… architektury, podczas którego poznamy alfabet barokowych symboli i gramatykę barokowej formy. Nauczymy się czytać w dawno zapomnianym języku, by zrozumieć wszystko to, co w architekturze Villi Novej zapisał dla potomnych Jan III Sobieski.
3 czerwca (wtorek) godz. 17.00, Stary BUW, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, sala 106 Przypuszczalnie najlepszy francuski portret w Polsce. Hrabia Potocki na koniu we Włoszech – Andrzej Pieńkos (Instytut Historii Sztuki UW) O wilanowskim obrazie Jacques-Louis Davida, jednym z arcydzieł malarstwa europejskiego zachowanym w zbiorach polskich, i o jednym z największych Europejczyków wśród polskich arystokratów.
4 czerwca (środa) godz. 16.00, Pałac w Wilanowie, spotkanie przy wejściu do Zielonej Sieni Pokoje chińskie. Nowe pokoje ekspozycyjne w pałacu wilanowskim – Anna Ekielska-Mardal (Muzeum Pałac w Wilanowie) Dalekowschodnie wyroby oraz przedmioty dekorowane „w stylu chińskim” zdobiły wilanowskie wnętrza niemal od początku istnienia pałacu. Jednak to Stanisławowi Kostce Potockiemu zawdzięczamy cały Apartament Chiński, zaaranżowany w guście Orientu. Oryginalne pomieszczenia się nie zachowały, jadnak do dziś możemy podziwiać znaczną część kolekcji „hińszczyzny” (jak ówcześnie zapisywano) – ostatnio w nowej odsłonie. godz. 17.20, spotkanie na dziedzińcu Pałacu w Wilanowie Architektura 1800-1970 w Wilanowie – Filip Burno (Instytut Historii Sztuki UW) Zatrzymamy się przy obiektach, które dla większości zwiedzających są tylko mijanym w pośpiechu i nic nie znaczącym sąsiedztwem barokowego pałacu. Zobaczymy m.in. nagrobek Aleksandry i Stanisława Kostki Potockich, Muzeum Plakatu i dawny dworzec kolejki. Nowoczesna architektura również potrafi przemówić.
5 czerwca (czwartek) godz. 17.30, Gabinet Rycin Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Dobra 56/66 Król Stanisław August i Stanisław Kostka Potocki. Dwaj kolekcjonerzy, dwa różne zbiory – Zofia Wojdyna (Gabinet Rycin BUW) Dwie osobowości i dwie różne kolekcje. Pierwsza, należąca do króla i mecenasa sztuk, druga – powstała dzięki fascynacjom arystokraty, architekta-amatora, podróżnika i pioniera polskiej historii sztuki. O tym, jak różne mogą być zbiory ludzi pochłoniętych tą samą pasją – w zależności od ich charakterów i celów, jakie przed sobą stawiali.
6 czerwca (piątek) godz. 16.00, spotkanie przed wejściem do pałacu w Natolinie, ul. Nowoursynowska 84 Natolin – klasycystyczny pałac w romantycznym parku – Maciej Jarzewicz (Instytut Historii Sztuki UW) Za czasów Jana III był tu zwierzyniec, zwany Bażantarnią. Dziś – niedostępne dla zwiedzających Centrum Europejskie Natolin, zlokalizowane w wysmakowanym klasycystycznym pałacu. To największe z zachowanych romantyczne założenie pałacowo-parkowe na terenie dzisiejszej Warszawy. Dni Sztuki to jedyna okazja, by zobaczyć zarówno główny gmach, jak i ukryte wśród kilkusetletnich dębów budowle – dorycką świątynię, rzymski akwedukt czy mauretańską bramę. Na wszystkie imprezy – wstęp wolny. Dniom Sztuki towarzyszy kiermasz książek o sztuce.