12 czerwca w MCK Sokół będzie można wziąć udział w niezwykle interesującym przedsięwzięciu muzycznym. Pod nieco tajemniczą nazwą projektu B-9 kryje się ambitny zamysł prezentacji w Małopolsce wszystkich dziewięciu symfonii Ludwiga van Beethovena.
Autorem projektu i zarazem wykonawcą muzyki Mistrza Ludwiga jest najmłodsza w kraju profesjonalna orkiestra symfoniczna, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, której kunsztu muzycznego, połączonego z energią i młodzieńczym entuzjazmem, doświadczyliśmy podczas jesiennego koncertu w Sokole. Do małopolskich miast, w których zabrzmi wielka muzyka wiedeńskiego klasyka, dołączył Nowy Sącz. Już 12 czerwca w sali im. Lipińskiego będzie można przekonać się, czy beethovenowskie symfonie cieszą się zasłużoną sławą. Na początek – Symfonie nr I, VIII i II. Kolejne koncerty we wrześniu i w listopadzie w MCK SOKÓŁ.
Orkiestra Akademii Beethovenowskiej jest najmłodszą profesjonalną orkiestrą symfoniczną w Polsce. Powstała w 2003 roku, po sukcesach na 53 festiwalu Jünger Künstler Bayreuth. Tworzą ją pełni młodzieńczego zapału i energii, najwybitniejsi studenci i absolwenci europejskich uniwersytetów muzycznych takich jak: Akademia Muzyczna w Krakowie, Hochschule Für Musik und Darstellende Kunst w Stuttgarcie, Hochschule für Musik w Karlsruhe, Royal Music Conservatoire w Brukseli, Conservatoire International de Musique w Paryżu oraz Universität für Musik und Darstellende Kunst w Grazu. W 2005 roku, za sprawą pani Elżbiety Pendereckiej, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej zadebiutowała na IX Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Warszawie, gromadząc wyśmienite recenzje w prasie oraz otrzymując wiele zaproszeń do udziału w prestiżowych imprezach w kraju i zagranicą. Akademia Beethovenowska pracuje pod dyrekcją wybitnych dyrygentów – Krzysztofa Pendereckiego, Macieja Tworka, Pawła Przytockiego, Marka Pijarowskiego, Łukasza Borowicza, Fausto Nardiego, Piotra Sułkowskiego – oraz współpracuje z solistami młodego pokolenia. Od niedawna artystyczną piecze nad zespołem sprawuje maestro Michał Dworzyński.
Michał Dworzyński
Urodził się w 1978 roku w Bydgoszczy. W 2001 roku ukończył warszawską Akademię Muzyczną w klasie jednego z najwybitniejszych polskich mistrzów batuty prof. Antoniego Wita, oraz studia podyplomowe (Konzertexamen) w słynnej berlińskiej Hochschule für Musik Hanns Eisler pod kierunkiem prof. Ch. Ehwalda. Już na trzecim roku studiów został zatrudniony jako dyrygent-asystent w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Jest zwycięzcą konkursów dyrygenckich w Zagrzebiu (2003 r.) i Suwon (2005r.). W październiku 2006 r. wygrał prestiżowy konkurs Donatella Flick Conductors Competition w Londynie i otrzymał na 2 lata stanowisko dyrygenta-asystenta London Symphony Orchestra. Jako wielokrotny stypendysta Ministra Kultury, w lutym 2007 r., otrzymał medal Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków za zasługi dla muzyki polskiej. Od lutego 2007 r. prowadzi również regularnie własne koncerty z London Symphony. Od marca 2008 roku pierwszy dyrygent Orkiestry Akademii Beethovenowskiej. Nagrywał m.in. dla BBC, Polskiego Radia i Telewizji, Nanos oraz BMG Sony. Europejska krytyka muzyczna zalicza go do najlepszych dyrygentów młodego pokolenia.