3 czerwca w Instytucie Francuskim w Warszawie odbędzie się wieczór poświęcony Annie Langfus, autorce książki Skazana na życie. W spotkaniu udział wezmą: Jean-Yves Potel, autor posłowia do wydania polskiego, Agnieszka Zachariewicz z Ośrodka Brama Grodzka w Lublinie, tłumaczka Hanna Abramowicz oraz Artur Matys, prezes wydawnictwa Prószyński i S-ka.
W trakcie wieczoru odbędzie się projekcja archiwalnych wywiadów z Anną Langfus. Spotkanie będzie prowadzone w języku polskim i francuskim.
Książka ukazała się 19 lutego. Wrzesień 1939 roku. Maria, dwudziestotrzyletnia żydówka z Lublina, żyje w małym, bezpiecznym świecie, który stworzyli jej rodzice i mąż. Wybucha wojna, rozpoczyna się okupacja i młoda kobieta z dnia na dzień zostaje skonfrontowana z dramatyczną rzeczywistością. W warszawskim getcie umierają jej rodzice, mąż ginie rozstrzelany w hitlerowskim więzieniu. Wojna się kończy, Maria chciałaby umrzeć, lecz zdaje sobie sprawę, że jest skazana na to, by żyć. Sama.
Anna Langfus (1920 -1966) Urodzona w Lublinie polska żydówka pisząca po francusku, laureatka nagrody Goncourtów w 1962 roku za powieść Les bagages de sable [Bagaże z piasku]. W autobiograficznej powieści Skazana na życie opisuje czasy wojny, tragedię swojej rodziny w getcie warszawskim oraz powojenne zmagania z koszmarnymi wspomnieniami. Powieść Bagaże z piasku ukaże się wkrótce w wydawnictwie Prószyński i S-ka.