2 czerwca odbędzie się spotkanie autorskie z Bernardine Evaristo z Wielkiej Brytanii i Jenny Tunedal ze Szwecji w Café Kulturalna w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie w ramach projektu Wiersze w Metrze, który ma na celu popularyzację poezji europejskiej. Rozmowę poprowadzi Agnieszka Wolny-Hamkało.
Spotkanie organizowane jest przez British Council, Instytut Książki oraz Europejski Związek Instytutów Kultury EUNIC.
Bernardine Evaristo pochodzi z Londynu. Jest autorką trzech cenionych powieści poetyckich. Lara (1997) rozgrywa się na trzech kontynentach i bada sięgające półtora wieku i siedem pokoleń wstecz korzenie pewnej angielsko-nigeryjsko-brazylijsko-irlandzkiej rodziny. The Emperor’s Babe (2001) jest nowatorską opowieścią tragikomiczną o pochodzącej z sudańskiej rodziny dziewczynie, imieniem Tulejka, która dorasta w Londynie za czasów imperium rzymskiego, gdzie nawiązuje romans z cesarzem Septymiuszem Sewerem. Z kolei przeplatana elementami poetyckimi powieść Soul Tourists (2005) opowiada o niedobranej parze podróżującej po Europie. Oboje spotykają na swojej drodze duchy postaci z europejskiej historii, które łączy domieszka „czarnej krwi" w żyłach, m.in. Puszkina, Alessandra de Medici czy Mary Seacole. Wkrótce ukaże się kolejna książka autorki – Blonde Roots – tym razem w całości pisana prozą. Bernardine Evaristo jest członkinią Royal Society of Literature oraz Royal Society of Arts.
Jenny Tunedal urodziła się w 1973 roku w Malmö, obecnie mieszka w Sztokholmie. W latach 2004-2006 była redaktorką największego i obecnie najważniejszego w Szwecji poetyckiego pisma Poesivännen. Wybrane wiersze z debiutu Hejdade, hejdade sken zostały opublikowane w polskim piśmie Studium w przekładzie Justyny Czechowskiej. Wiosną 2008 ukazała się jej druga książka poetycka Kapitel ett.
Wiersze w Metrze – informacje o projekcie:
Od 19 maja do 16 czerwca br. trwa projekt Wiersze w Metrze, którego celem jest popularyzacja współczesnej poezji europejskiej poprzez jej prezentację w stołecznym metrze. Program obejmuje happeningi w przestrzeni publicznej (w tym recytację wierszy w stołecznym metrze przez autorów), spotkania z polskimi i europejskimi autorami, festiwal slamu Spoke’n’Word Festival, warsztaty slamowe dla gimnazjalistów i licealistów oraz konkurs poetycki Haiku dla Warszawy.
Najważniejsze przedsięwzięcia związane z projektem odbędą się w centrum Warszawy (metro, Centrum Sztuki Współczesnej, Cafe Kulturalna, Chłodna 25, etc.). Projekt będzie również promowany poza Warszawą w ramach DKK (Dyskusyjnych Klubów Książki) prowadzonych przez Instytut Książki w całej Polsce. Wiersze w Metrze to również część ogólnopolskiego festiwalu Pora Poezji organizowanego przez Instytut Książki oraz międzynarodowego projektu Creative Cities zainicjowanego przez British Council. Inspiracją dla Wierszy w Metrze były podobne projekty zorganizowane w Dublinie, Paryżu, Nowym Jorku, Barcelonie, Sztokholmie, Stuttgarcie i Moskwie, a przede wszystkim zainicjowany w 1986 roku projekt Poems on the Underground, który odbywa się cyklicznie w Londynie.