5 czerwca 2008r w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie odbędzie się dyskusja panelowa zatytułowana Archiwum zaangażowania i tęsknota za zdarzeniem – polityczna scena pierwotna w sztuce Mary Kelly. W spotkaniu udział wezmą: Paweł Leszkowicz, Anna Markowska, Ewa Małgorzata Tatar. Dyskusję poprowadzi Agnieszka Graff.
Pisząc o swoich projektach Mary Kelly sugeruje, że towarzyszy im wspólne pytanie – o relację między politycznością, pożądaniem i czasem (pamięcią). Jest to pytanie o współczesne znaczenie zdarzenia (w sensie Badiou), jakim był rok 1968, a szczególnie druga fala feminizmu. Nie chodzi tu o znaczenie w sensie politycznego skutku, o katalog zmian w prawie czy obyczajach, lecz o relację wyobrażoną, o ślad w zbiorowej (nie)świadomości, o archiwum nieświadomych transmisji, które zostało po heroicznej fazie polityki seksualnej lat 60., kiedy wyblakły już konkretne postulaty, a pozostały widmowe obrazy w zbiorowej pamięci. Czy to wyobrażone archiwum jest także naszą przestrzenią? Jeśli 68 rok to polityczna scena pierwotna, to o czyich rodziców tu chodzi? Proponuję otwartą refleksję nad pokoleniowością i geografią naszego odbioru, odejście od rytuału zaprzeczeń. Agnieszka Graff
Prezentowana obecnie w CSW wystawa Words are things / Słowa to rzeczy jest przeglądem prac amerykańskiej artystki Mary Kelly od połowy lat 80. do najnowszej pracy z lat 2005-2007 prezentowanej na ostatnich documenta 12 w Kassel. Mary Kelly w swoich pracach odnosi się do kwestii takich jak seksualność, tożsamość i pamięć historyczna. Jej prace mają formę dużych narracyjnych instalacji. Artystka sięga po strategie estetyczne zaczerpnięte z minimalizmu, konceptualizmu i filmu awangardowego. Dotykając kwestii pamięci i historii Mary Kelly skupia się na współzależności indywidualnych wspomnień i prawdy historycznej, która przeformułowywana jest zawsze w odniesieniu do teraźniejszości.
Prace Mary Kelly znajdują się w kolekcjach takich instytucji jak Tate Gallery w Londynie, Kunsthaus w Zurychu, Art Gallery w Ontario, National Gallery of Australia, Whitney Museum of American Art w Nowym Jorku, Generali Foundation w Wiedniu. Ostatnio brała udział w wystawach: documenta 12, Kassel (2007), WACK! Art and the Feminist Revolution, Museum of Contemporary Art, Los Angeles (2007), 2004 Biennial, Whitney Museum of American Art, Nowy Jork. Jest autorką książek Post-Partum Document, wydanej w 1998 przez Generali Foundation w Wiedniu i University of California Press, oraz Imaging Desire, wydanej w 1996 przez MIT Press. W 1997 wydawnictwo Phaidon opublikowało jej obszerną monografię. Mary Kelly jest profesorem i szefem Katedry Sztuki University of California w Los Angeles.