W dniach od 21 czerwca do 5 października 2008 r. potrwa w Orońsku V edycja Triennale Młodych 2008, imprezy organizowanej przez Centrum Rzeźby Polskiej od 1992 r.
Założeniem ideowym projektu jest wszechstronna prezentacja i promocja młodego pokolenia artystów sztuk wizualnych.
Triennale Młodych wyróżnia się zarówno otwartością formuły jak i skalą samego przedsięwzięcia. Odsłania potencjał twórczy młodej generacji, jak i preferowane przez nią strategie artystyczne. Stanowi zatem przyczynek do rozpoznania ujawniających się tendencji i mód, czyniąc diagnozę aktualnego stanu sztuki.
Tradycja imprezy nawiązuje do spotkań młodych artystów i krytyków sztuki zainicjowanych na początku lat 90. przez prof. Jana Berdyszaka. Ich rezultatem stały się kolejne wystawy: Miejsca, nie-miejsca (1992), Status quo (1996), Model do składania (2000), bez tytułu™ (2004) oraz jako próba syntezy: Sztuka III RP, re-prezentacja faktów artystycznych Triennale Młodych (2003), objęta patronatem Ministra Kultury.
W dotychczasowych pokazach wzięło udział ponad stu młodych twórców, którym Trenalle dało możliwość spektakularnego artystycznego debiutu.
Nie jest to pokaz o charakterze jednorodnym, tylko zbiór różnorodnych środków wypowiedzi, często na pograniczu tradycyjnych dyscyplin. Ta szeroko pojęta otwartość i brak rygorystycznie przyjętych reguł powodują, że Triennale Młodych zachowuje ciągle ważne miejsce na scenie artystycznej.
Do bieżącej edycji zakwalifikowano 33 osoby (w tym także kolektywy artystyczne), wywodzące się z ważniejszych ośrodków. Reprezentowane są wszystkie dyscypliny artystyczne i działania typu performance.