17 czerwca w krakowskiej Galerii Starmach otwarta zostanie wystawa prac Marii Stangret-Kantor zatytułowana Hommage à Simone Weil. To już czwarta wystawa Marii Stangret w Galerii Starmach, a druga z cyklu „hommages”- po Hommage à Danił Lider – pokazanej w 2005r. Tym razem, będzie to hołd złożony francuskiej filozofce i myślicielce – Simone Weil.
Wystawę tworzą zapisane na kartkach i nadrukowane na pleksi cytaty z myśli Weil, oraz 12 charakterystycznych dla Marii Stangret obrazów – kartek z zeszytu naznaczonych atramentową plamą.
Poszukując właściwej formy wyeksponowania wybranych myśli Simone Weil, Maria Stangret zatopiła je w nietkniętej postaci, wraz z kartkami z zeszytu, na których zostały wydrukowane, w strukturze bursztynowych tablic z masy plastycznej, by – jak złotych myśli – ukazać ich drogocenność. Ale nie tylko dlatego; zrobiła to, aby uwypuklić enigmatyczną cechę „przezroczystości”, która jest obecna w wielu myślach Weil mówiących o „nieprzekraczalnej granicy” i „tajemnicy”, aby uwzględnić bezpośrednią refleksję pisarki o przezroczystości. Widać to w jednym z prezentowanych tekstów: „Użytek rozumu czyni rzeczy przezroczystymi dla umysłu. Ale nie widzi się przezroczystości. Widzi się rzecz nieprzezroczystą za tym, co przezroczyste, a nie rozróżniało się jej dopóki przezroczyste nie stało się przezroczyste. Widzi się albo kurz na szybie, albo krajobraz za szybą, ale nigdy samą szybę. Ściera się kurz po to, żeby lepiej widzieć krajobraz..” fragment tekstu kuratora – Wiesława Borowskiego
Maria Stangret-Kantor (ur. 1929) malarka, ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Współpracowała z Tadeuszem Kantorem, była aktorką Teatru Cricot 2. Jest członkinią Stowarzyszenia Artystycznego Grupa Krakowska. Artystka prezentowała swoje prace na wielu ekspozycjach indywidualnych w kraju i za granicą. W latach pięćdziesiątych tworzyła malarstwo utrzymane w nurcie informelu. W latach sześćdziesiątych zainteresowania swe skupiła na realizowaniu happeningów. Od lat 80. artystka tworzy serie prac zwane Hommage – w hołdzie ludziom, których myśli życie i twórczość mają dla niej szczególne znaczenie np. Tadeuszowi Kantorowi, Annie Frank, Sergiuszowi Jesieninowi i innym.
Simone Weil (ur. 1909, zm. 1943) francuska filozof i myślicielka żydowskiego pochodzenia. Studiowała na wydziale filozofii w Ecole Normale Superiéure. Poglądy Simone Weil niejednokrotnie wpisuje się w chrześcijańską myśl filozoficzną. Tłumaczona na język polski m. in. przez Czesława Miłosza.