5 i 6 lipca na dziedzińcu Muzeum Etnograficznego w Krakowie odbędą się premierowe pokazy spektaklu Teatru Mumerus zatytułowanego Jarmark cudów.
Tematem spektaklu jest jarmark – miejsce, gdzie prezentuje się różne cudowne przedmioty, czary i remedia, a także, na którym występują wędrowni kuglarze i szarlatani, jak również pątnicy, dziadowie i żebracy. Na takim jarmarku gra muzyka, odbywają się egzorcyzmy, a nawet można się wyleczyć z opętania. Czasem też pojawiają się czarownice w towarzystwie pokuśników. Można też zobaczyć kukiełkowy teatr przedstawiający Nędzę z Bidą, co z Polski nie wynidą, a czasami pojawia się na nim diabeł w swojej własnej, to jest strasznej postaci.
Projekt nawiązuje do tradycji sowiźrzalskiej, czyli błazeńskiego zwierciadła – stąd w spektaklu wykorzystano wywodzące się z tego nurtu anonimowe teksty takie jak: „Peregrynacja dziadowska”, „Nędza z Bidą z Polski precz idą”, a także wszelkiego rodzaju magiczne porady, przepisy i zaklęcia. Dobór tekstów wiąże się z innym istotnym tematem naszego projektu, jakim są czary i magia. Spektakl ten grany będzie w plenerze, na zabytkowym dziedzińcu Muzeum Etnograficznego w Krakowie, nawiązując w ten sposób do tradycji przedstawień teatralnych odbywających się na podwórkach.
Scenariusz, reżyseria, produkcja: Wiesław Hołdys
Scenografia: Jan Polewka
Muzyka: Barbara Zawadzka
Wykonawcy: Beata Kolak / Anna Nowicka, Anna Lenczewska, Olga Przeklasa, Karol Zapała, Robert Żurek
Zespół muzyczny w składzie: Ewa Ryks – akordeon, Dominik Klimczak – perkusja, Józef Michalik – kontrabas, Janusz Witka – klarnet, saksofon sopranowy.