W dniach 21 i 22 czerwca odbywać się będzie Międzykulturowy Festiwal Sztuki Opowiadania Tężnia Marzeń 2008. Miejscem tego niecodziennego wydarzenia będzie sceneria Tężni solankowej w Parku Zdrojowym w podwarszawskim uzdrowisku Konstancin-Jeziorna.
W ramach festiwalu odbędzie się szereg imprez poświęconych promowaniu, zyskującej coraz większą popularność, sztuki opowiadania.
Punktem kulminacyjnym będzie sobotnia Noc Opowieści, na której wystąpią renomowani artyści z USA, Belgii, Rosji i Polski. Rozpocznie się ona programem baśni i muzyki indonezyjskiej w wykonaniu Warsaw Gamelan Group oraz opowiadaczy polskich Ani Krac i Michała Malinowskiego. Następnie słuchacze przeniosą się w świat baśni japońskich prezentowanych przez wspaniałego opowiadacza belgo – japońskiego Pascala Guerana.
Rosyjscy artyści Ojciec – Siergiej Macniew oraz Siergija – Lidija Gawriuszyna – przeniosą nas w świat pieśni starowierców wpisanych na listę zabytków nieuchwytnego dziedzictwa UNESCO. Dopełnieniem atrakcji międzynarodowych będzie występ amerykańskiego opowiadacza Davida Arfa, który zaprezentuje panoramę opowieści żydowskich.
Noc opowieści wypełniona będzie również bajkami wykonywanymi przez polskich artystów słowa mówionego z Polskiego Stowarzyszenie Sztuki Opowiadania IMAGANA oraz baśniami historycznymi prezentowanymi przez Krzysztofa Seroczyńskiego. Na Festiwalu zadebiutuje grupa młodych opowiadaczy Onki-monki z Siennicy Różanej pod kierownictwem Maryli Rudzkiej – (uczestnicy warsztatów Tworzenie Słowem).
Po północy przewidziany jest program opowieści z dreszczykiem w wykonaniu Michała Malinowskiego. Koniec Nocy Opowieści zaplanowany jest o świcie.
Ponadto w ramach Festiwalu w namiocie Baju-Baju obok Tężni odbędą się w sobotę i niedzielę o godzinie 16.00 Bajki Skrzata przeznaczone dla dzieci i rodziców. Program jest zachętą kultywowania sztuki opowiadania w gronie rodzinnym.
Festiwal zakończą opowieści Davida Arfa o rabinie Shapiro, który m.in. był świadkiem holokaustu. Program oparty jest o unikalne zapiski rabina znalezione po wojnie w słoiku na mleko w ruinach warszawskiego Getta.
Opowieści tłumaczone będą na język polski.