23 czerwca w CSW Zamek Ujazdowski odbędzie się dyskusja o książce Ewy Toniak Olbrzymki. Kobiety i socrealizm. W spotkaniu z cyklu Rozmowy Obiegu udział wezmą Justyna Jaworska, Ewa Toniak, Wojciech Włodarczyk, Piotr Zwierzchowski.
Socrealizm traktuję dosyć poufale. Nie mam z nim na pieńku. Nie obrażam się i nie wystawiam ocen. Zajmuję pozycję „sroki złodziejki”, która zawsze trafia tam, gdzie coś samo prosi się o uwagę.
Ewa Toniak
Tom autorstwa Ewy Toniak ma charakter interdyscyplinarny. Autorka proponuje wyprawę do epoki socrealizmu, Polski lat 50. oglądanej z perspektywy gender. Analizując różne teksty kultury (dzieła sztuki [m.in. Podaj cegłę i Ceglarki Aleksandra Kobzdeja; Postać Wojciecha Fangora], utwory literackie [m.in. Lewanty Andrzeja Brauna, Węgiel Aleksandra Ścibor-Rylskiego] teksty programowe, filmy [m.in. Przygoda na Mariensztacie, Dzień za dniem] kroniki filmowe, fotosy, artykuły i ilustracje w prasie, modę itd.) zastanawia się nad realną i symboliczną obecnością kobiet w sferze publicznej około 1950 roku, sposobami kodyfikacji kobiecego (i męskiego) ciała, wizerunkami (typami) postaci kobiet w sztuce socrealizmu (jak np. alegorie Pracy) i miejscem czy też brakiem miejsca dla kobiecego pożądania w ówczesnej literaturze i sztuce.