W Pałacu Biskupa Erazma Ciołka – Oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie na przełomie czerwca i lipca odbędą się trzy wyjątkowe spotkania z muzyką średniowiecza i renesansu.
Na początek, w niedzielę 29 czerwca o godzinie 20.30 wystąpi Freiburger Spielleyt – znany niemiecki zespół średniej generacji; jego muzycy, związani są ze Schola Cantorum Basiliensis, jednym z najważniejszych ośrodków nauczania gry na instrumentach dawnych.Zespół ten będzie po raz pierwszy koncertować w Polsce. W Krakowie zaprezentują materiał z jednej ze swoich ostatnich płyt Tempus fugit.
Naturalny bieg pór roku jest osią programu, w którym stawanie się i przemijanie, miłość i śmierć przedstawiane są tak, jak widział je człowiek średniowiecza. W tej muzyce, przesiąkniętej na przemian nastrojem radości i melancholii, objawia się duch średniowiecza – od swawolnych pieśni witających nadejście wiosny po mroczne śpiewy biczowników.
W sobotę, 5 lipca o godzinie 20.30 będzie można posłuchać koncertu w wykonaniu krakowskiego zespołu Hortus Artium, który zaprezentuje pieśni niemieckich minne- i mäistersingerów, w programie zatytułowanym Unterwegs. (W drodze) – Podróż w muzyce niemieckiego średniowiecza i renesansu. Tytuł wskazuje na motyw drogi, wiecznej wędrówki, obecny w kulturze niemieckiej właściwie nieprzerwanie.
Podróż implikuje mieszanie się kultur i symboli. "Unterwegs" to także próba pokazania swoistego post-modernizmu epoki średniowiecza, przenikania dwóch wielkich kultur – Wschodu i Zachodu. Podróż jest też, po prostu, naszym życiem. Zaczynając od wschodu słońca, który budzi Oswalda von Wolkenstein i jego ukochaną (Wach auff, mein hort, von Orient der Lichte), poprzez początek podróży (Aus fahr Ich hin), perypetie, które spotykają wędrowców, modlitwy (In tiefer Not), prowadzeni przez niemieckich muzyków trafiamy do ogarniętego wiosną lasu (Der May mit lieber zal). Las ten niedługo zasypią śniegi, a podróżnicy zostaną wezwani na krucjatę (Hoert ir Christen ein psalmenlit)…
Ostatni z zaplanowanych koncertów odbędzie się w poniedziałek, 7 lipca, o godzinie 20.30. Usłyszymy podczas niego znaną, legendarną grupę Sequentia pod kierownictwem Benjamina Bagby’ego – zespół, który w ciągu ponad 25 lat istnienia koncertował na wszystkich kontynentach, nagrywając wiele znakomitych płyt, stanowiących kanon współczesnego wykonawstwa muzyki dawnej. Muzycy Sequentii zaprezentują jeden ze swoich najnowszych programów – Zaginione pieśni reńskiego harfisty.
Prawie tysiąc lat upłynęło od czasu, kiedy anglosaksońscy mnisi opactwa św. Augustyna w Canterbury zebrali łacińskie i niemieckie pieśni w jednym rękopisie. Oryginał – a może oryginały – zaginęły dawno temu, ale jedna rękopiśmienna kopia istnieje do dziś w Bibliotece Uniwersyteckiej w Cambridge. Choć nigdy nie dowiemy się, jak mógł wyglądać dokładny zapis, jedno jest jasne: owe liczne odpisy pochodzą ze środowiska wykształconych, arystokratycznych ludzi kościoła z Nadrenii, gdzie na przełomie tysiącleci centrami władzy i kultury były Kolonia i Wormacja.