Dostępny jest już pierwszy numer pisma kulturalnego Fragile. Pierwszy numer Fragile poświęciliśmy tematyce tabu. Czym ono jest, jak się przejawia, jak z nim walczymy, czy też jest już problemem wyłącznie przeszłości?
Choć w publikowanych artykułach padają różne odpowiedzi, jedno przynajmniej jest pewne – przełamywanie kolejnych tabu jest dla człowieka czymś istotnym. Chociaż rozwój cywilizacji pozwala na wyłonienie z cienia i oswojenie coraz to nowszych tabu, to trudno wyobrazić sobie rzeczywistość pozbawioną ich. Być może będą dotyczyły coraz subtelniejszych aspektów życia, będą trudniejsze do zidentyfikowania.
Tabu jest jednym z problemów, które domagają się spojrzenia interdyscyplinarnego. Z jednej strony, temat został potraktowany równolegle przez reprezentantów różnych dziedzin, z drugiej niektóre artykuły, nie dają się zamknąć w ramach danej sekcji. Co więcej, prezentowane teksty nie zawsze poruszają wątek główny bezpośrednio. I chociaż z pewnością temat nie został wyczerpany – nie stawialiśmy sobie za cel zrealizować niemożliwe.
W numerze między innymi:
- Literatura: Biblioteka tabu – Małgorzata Lebda
- Sztuka: SZTUczKI UCIEKANIA (OD) ŚMIERCI – Monika Ruszało
- Muzyka: Ucho białego – Tomasz Gregorczyk
- Teatr: T jak tabu, T jak teatr – Dariusz Kosiński
- Archeologia: Archeologia i śmierć – Grzegorz Gregorczyk
- Filozofia: Powszechne mniemanie o filozofii – Adrianna Smurzyńska
- Fotoreportaż: Pierwszy raz krakowskiego studenta historii sztuki – Agnieszka Kwiecień