Bożekowska, Dwurnik, Grobelny, Misiewicz, Tatarkiewicz – spośród 66 zgłoszeń jury krajowego etapu konkursu Henkel Art.Award. 2008 nominowało pięciu finalistów, których rysunki będą reprezentować Polskę w Wiedniu, na forum 29 państw z Europy Środkowo-Wschodniej i Azji Środkowej.
Obrady międzynarodowego jury odbędą się 5 września 2008 r. Dla laureata Henkel ufundował nagrodę pieniężną w wysokości 7000 euro a także wystawę w Wiedniu i w kraju ojczystym. Do udziału w obradach krajowego jury, Henkel Polska zaprosił Stacha Szabłowskiego, krytyka i kuratora Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski oraz Karolinę Vyšatą, historyka sztuki z Zachęty, Narodowej Galerii Sztuki.
Przegląd blisko 200 prac konkursowych odbył się 18 czerwca b.r. w Centrum Sztuki Współczesnej. Jury oceniało prace pod kątem zgodności z przyjętą definicją rysunku, wysokiej jakości i zastosowanej techniki. Najwyższe noty otrzymały prace stanowiące przykład autonomicznych form artystycznych, które jednocześnie dowodzą żywotności medium, jakim jest rysunek.
Laureatami tegorocznych konkursowych zmagań zostali: Michał Grobelny, Domicela Bożekowska, Pola Dwurnik, Łukasz Misiewicz i Michał Tatarkiewicz. Ich rysunki zostaną zaprezentowane podczas międzynarodowego finału oraz specjalnej wystawy warszawskiej. W uznaniu za dodatkowe, niezwykle rozbudowane treści, przy jednoczesnym zachowaniu prostej formy w rysunku, jury przyznało Michałowi Grobelnemu Grand Prix polskiej edycji Henkel Art.Award. 2008.
Henkel, wspólnie z austriacką Fundacją KulturKontakt, od 2002 roku organizuje międzynarodowy konkurs artystyczny – Henkel Art. Award. Jest to uniwersalny program wspierania kultury, który pozwala promować artystów na poziomie lokalnym i regionalnym. Koncepcja konkursu zrodziła w czasie, gdy Unia Europejska przygotowywała się do integracji z ośmioma krajami Europy Środkowo-Wschodniej.
W tegorocznej edycji wezmą udział artyści z aż 29 państw regionu Europy Środkowo-Wschodniej oraz Azji Środkowej. Konkurs skupia się na trzech dziedzinach sztuki nowoczesnej: rysunku, fotografii i wzornictwie przemysłowym. Co trzy lata każdy z tych obszarów stanowi pole rywalizacji artystów.
Kategorią konkursową tegorocznej, siódmej edycji, ponownie jest rysunek. Organizatorzy zdefiniowali go jako obraz, którego motyw oddany jest za pomocą kreśleń i pociągnięć. Uczestnicy nie mieli ograniczeń tematycznych.