W Muzeum Etnograficznym w Krakowie przygotowano nową wystawę czasową, zatytułowaną Andrzej Wajda. Etnograficzny remanent, która otwarta zostanie w piątek 11 lipca o godzinie 16.30 i trwać będzie do końca października 2008 roku.
Andrzej Wajda etnografem podszyty? Okazuje się, że doświadczenia i wrażliwość, jakie reżyser wyniósł ze szkoły profesora Romana Reinfussa, wybitnego polskiego etnografa, wywarły wpływ na jego dalsze wybory i sposób patrzenia na rzeczywistość.
Wystawa pozwala odkryć mniej znane oblicze reżysera. Jest także swoistą szkołą patrzenia na świat i rzeczy, które często spojrzeniem omijamy i nie nadajemy im znaczeń. Inaczej etnograf – zauważa je oraz interpretuje.
Wystawa ukazuje kolejne etapy etnograficznej pasji Wajdy: rysunki z badań terenowych u boku profesora Reinfussa, film o garncarzach z Iłży wraz z ceramiką iłżecką, fascynację ekranami fotografów ulicznych, przygotowania do Wesela, film o Ludwigu Zimmererze – kolekcjonerze polskiej sztuki ludowej oraz szkice robione w ciągu całego życia w rozlicznych muzeach i notatki z podróży.
Obiekty pochodzą z archiwum Andrzeja Wajdy, ze zbiorów Zofii Gołubiew, ze zbiorów prof. Leszka Wajdy oraz ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Krakowie.
Muzeum zachęcych zwiedzających do twórczego podjęcia idei wystawy i przeprowadzenia małego remanentu we własnych zbiorach: Każdy, kto znajdzie u siebie zdjęcie z ekranem fotograficznym, może przynieść je do muzeum. Zostanie ono zeskanowane i w ostatnim tygodniu października zorganizowana będzie ich ekspozycję. W ten sposób każdy ze zwiedzających będzie mógł stać się współtwórcą etnograficznego remanentu Andrzeja Wajdy.