Krakowska galeria Pryzmat organizuje wystawę Moniki Kostrzewskiej, którą będzie można oglądać od 24 lipca do 4 sierpnia w galerii przy ulicy Łobzowskiej 3, w godzinach od 10.00 do 17.00. W galerii Pryzmat prezentowane będą unikatowe ubiory damskie wykonane z preparowanych materii, w tym także z materii papierowej oraz kolekcja grafik będących inspiracją do ubiorów. Grafiki powstały na przestrzeni kilku lat w technikach: akwatinta na tkaninie, monotypia, serigrafia oraz grafika komputerowa.
Prezentowane prace to rysunki żurnalowe, które prowadzą do powstania trójwymiarowych form unikatowych ubiorów będących rzeźbą kinetyczną. Przedstawiona kolekcja nie konkuruje z modą ulicy, jest indywidualnym spojrzeniem na zagadnienie wzornictwa przez pryzmat własnych doświadczeń i emocji odkrywanych na drodze poszukiwań artystycznych. Adresatką kolekcji jest kobieta oczekująca niestandardowych form w ubiorze, dla której ubiór ma spełniać określone potrzeby estetyczne i podkreślać oryginalny wizerunek. Mimo artystycznych założeń i rzeźbiarskiej formy, wszystkie modele mają być ubiorami korespondującymi z damskim ciałem i mogą być stosowane jako ubiory okazjonalne.
Monika Kostrzewa ukończyła studia na PWSSP w Łodzi na kierunku Wzornictwo specjalność Projektowanie Ubioru. Podyplomowe studia Universitete de la Mode filia Uniwersytetu w Lyon. Po uzyskaniu dyplomu projektanta w 1995 roku, na stałe związała się z przemysłem odzieżowym i dziewiarskim. Posiada w swoim dorobku wiele komplementarnych kolekcji damskich i męskich wdrożonych do produkcji i nagradzanych na wielu polskich konkursach. Projektuje odzież sportową, płaszcze i garnitury męskie, kostiumy i bluzki damskie. Jej kolekcje autorskie prezentowano między innymi na pokazach Warszawski Żurnal, Super Men 96, Salon Projektantów Poznańska Gala podczas Poznańskiego Tygodnia Mody. Uczestniczyła w zespołowym zadaniu tworzenia nowej linii Hacker -nagrodzonej na Międzynarodowych Targach Poznańskich Złotym Medalem. Tworzyła damską kolekcję Veronique dla firmy Polo z Kalisza. Kolekcje ekskluzywnego dziewiarstwa i koszul męskich projektowane dla Polo S.A. w Kaliszu dwukrotnie zostały uhonorowane Złotym Medalem Międzynarodowych Targów Poznańskich w 1999 i w 2000 r. Zaprojektowana w 2000 roku kolekcja dziewiarstwa męskiego i koszul Ted Lapidus otrzymała nagrodę Złota Fastryga.