Od 19 do 27 lipca można oglądać wystawę Niewidzialna historia w Centrum Sztuki WRO we Wrocławiu. Tylko przez 8 dni można podziwiać wystawę interaktywnej, projekcyjno/dźwiękowo/poetyckiej instalacji Tibora Szemző. Wystawa została przygotowana we współpracy z Pawłem Janickim z WRO.
Tworzywem Niewidzialnej historii są archiwalne filmy edukacyjne z byłej NRD na taśmie 8mm i poetyckie teksty zakazanego niegdyś węgierskiego filozofa Béli Hamvasa, do których Szemző opracował aranżacje muzyczne. Kompozycje te wraz z tekstami Hamvasa tworzą warstwę dźwiękową instalacji. Technologiczny vintage projektorów 8mm wraz ze sterowanym matrycą ultradźwiękowych sensorów środowiskiem, buduje dźwiękową i wizualną przestrzeń, reagującą na obecność widzów. Dodatkowo jako suplement wystawy w Czytelni mediów udostępnione zostaną specjalnie opracowane materiały archiwalne – wywiady oraz dokumentacje performances i koncertów Tibora Szemző zrealizowanych przez WRO.
Tibor Szemző jest kompozytorem, muzykiem, twórcą wideo, instalacji i filmów od dawna związanym z Biennale WRO – performance Tractatus z tekstami Ludwiga Wittgensteina wykonał podczas Biennale WRO 95; wideo Tractatus, ktorego był współautorem otrzymało główną nagrodę w konkursie WRO 93.
Wystawa zbiega się z premierą opracowanej przez Tibora Szemző multimedialnej opery Csoma na festiwalu Era Nowe Horyzonty, podczas którego zaprezentowana zostanie także retrospektywa filmów artysty.