30 lipca o godzinie 18.00 w Kinie Pod Baranami w Krakowie odbędzie się pokaz video-artu Anny Niesterowicz w ramach wspólnego projektu Fundacji No Local i Kina pod Baranami: Art in ciemna.
W ramach projektu do tej pory odbyły się 2 projekcje: maj 2008 prace Karoliny Kowalskiej, czerwiec 2008 filmy Wilhelma Sasnala. W planach Anna Niesterowicz (lipiec), Ola i Dorota Buczkowskie (sierpień), Johanna Billing (wrzesień), Tomek Kozak (październik).
W ramach projektu Art in cinema zaprezentowane zostaną filmy Anny Niesterowicz z lat 1999-2006.
Gierek (1999) to pierwszy film Anny Niesterowicz. Jego temat zaczerpnęła z własnego dzieciństwa, kiedy to Edward Gierek odwiedził przedszkole, do którego uczęszczała artystka. Posługując się metodą found-footge zmontowała ze znalezionych w archiwum materiałów dokumentujących tę wizytę, pracę wideo przedstawiającą propagandową scenę – spotkanie między pierwszym sekretarzem PZPR a Niesterowicz jako małą dziewczynką. Gierek tak jak Ciemność i pleśń (2000) dotykają problemu granicy pomiędzy tym co publiczne i prywatne.
Tryptyk wideo z 2001 roku 07 Zgłoś się został oparty na kultowym serialu czasów PRL-u, którego głównym bohaterem był porucznik Borewicz – twardziel i kobieciarz. Niesterowicz skupia się na trzech dominujących aspektach serialu – szybkich samochodach (Ja w ogóle nie mam prawa jazdy), seksie (Bierze mnie pan?) i przemocy wobec kobiet (Zrób jej tak jak w kinie) dokonując tym
samym dekonstrukcji zachowań i języka serialu 07 Zgłoś się.
Film HH (2002) zainspirowany był hip-hopem. Artystka spotykała się z grupą dziewczyn związanych z warszawską sceną hip-hopową, z pomocą której udało jej się wyabstrahować 24 gesty z języka ciała tej subkultury. Tym gestom przypisane zostały 24 znaki alfabetu. Gesty stały się tym samym wizualnymi znacznikami liter – powstał alfabet hip-hopu, którym posługują się dziewczyny opowiadając gestami i ruchami ciała o sobie, o życiu w Warszawie i o muzyce.
W pracy Hańba (2006) artystka stworzyła pomieszczenie wypełnione propagandowymi pismami z lat dwudziestych i trzydziestych, które zestawiła z antysemickimi głosami na współczesnych forach internetowych. Jak mówi artystka jest to praca o niezmiennych polskich lękach i o języku propagandy.
Anna Niesterowicz jest artystką mieszkającą i pracującą w Warszawie. Studiowała na Wydziale Rzeźby ASP w Warszawie. Dyplom obroniła w pracowni prof. Grzegorza Kowalskiego w 2000 roku. Była stypendystką Polish Culture Foundation (2001) i rezydentką IAAB w Bazylei (2003). Współpracuje z Fundacją Galerii Foksal.
20 sierpnia, g.18.00 – pokaz pokaz video-artu Oli i Doroty Buczkowskich, Kino pod Baranami, Rynek Główny 27, Kraków.
W Krakowie zaprezentowane zostaną filmy:
Granat – Dorota Buczkowska
Summer Love – Dorota Buczkowska
Marta – Ola Buczkowska
Wenus – Ola Buczkowska
Oswajanie – Dorota Buczkowska
Ptak – Dorota Buczkowska
Ciało – Ola Buczkowska
Punkt Rosy – Dorota Buczkowska
Huśtawka – Dorota Buczkowska