W Paradyżu od 16 do 24 sierpnia odbywać się będą koncerty chóralne z cyklu Muzyka W Raju. Zaproszoni zostali soliści z całego świata w tym: Emmanuel Balssa, Michał Gondko, Maria Jonas, Els Jansenss, Alexis Kossenko, Corina Marti, Dani Pelagatti, Allan Rasmussen, Bolette Roed, Maria Sanner, Uri Smilanski, June Telletxea, oraz takie zespoły jak Ars Choralis Coeln czy La Morra.
Ars Choralis Coeln
W roku 2004 arcybiskupstwo kolońskie oraz Initiativgruppe für Freie Musik powołały do życia szkołę chóralną Ars Choralis Coeln (ACC). Prowadzenie żeńskiego zespołu scholi powierzono Marii Jonas, która wniosła do pracy z chórem swoje doświadczenia zdobyte w zespołach Diphona i Sequentia, gdzie pracowała pod kierunkiem Barbary Thornton, oraz doświadczenie nauczycielskie. Ars Choralis Coeln wykonuje głównie śpiewy gregoriańskie i muzykę wczesnego średniowiecza. Wiele pracy poświęca z jednej strony utrwalaniu tradycji śpiewu gregoriańskiego, a z drugiej ciągłemu rozwojowi poprzez współpracę z młodymi śpiewaczkami. Działalność zespołu skupia się wokół przywracania do życia po wiekach zapomnienia średniowiecznego repertuaru odnalezionego pośród dostępnych w Kolonii rękopisów i prezentacji go publiczności w kolońskich kościołach romańskich.
La Morra
Założona w 2000 roku i ochrzczona tytułem słynnego utworu Heinricha Isaaca formacja La Morra w mgnieniu oka zadomowiła się na międzynarodowym rynku muzyki dawnej, goszcząc na scenach Festival van Vlaanderen (Bruggia, Mechelen, Antwerpia), Netwerk Oude Muziek / Holland Festival (Utrecht), Rencontres de Musique Médiévale (Le Thoronet), Freunde Alter Musik (Bazylea) czy Il Canto delle Pietre w starych kościołach Lombardii. La Morra poświęca się głównie wykonawstwu muzyki powstałej w Europie w okresie tzw. jesieni średniowiecza i wczesnego renesansu (ok. 1300 – ok. 1500). W centrum zainteresowania zespołu znajduje się przede wszystkim świecka pieśń artystyczna, pozaliturgiczne gatunki muzyki religijnej oraz muzyka instrumentalna.